Lankstus mąstymas: kaip paskatinti vaikus prisitaikyti prie pokyčių

Parašyta 2018 Birželio 18 d.

Berniukas per pertrauką išbėga į lauką, nekantraudamas žaisti futbolą su draugais. Pasiekęs lauką pamato, kad nėra nei vartų, nei kamuolio. Žvalgydamasis per aikštę pastebi, kad jo draugai žaidžia kitą žaidimą su kamuoliu. Bet berniukas norėjo žaisti būtent futbolą.

Jis stovi aikštės kampe ir liūdi. Suspaudęs kumščius pradeda žingsniuoti niurzgėdamas, kaip nori žaisi futbolą. Šis berniukas turi sunkumų su lanksčiu mąstymu. Kitais žodžiais tariant, jis negali greitai perjungti bėgio ir surasti išeities, kai įvykiai pasikeičia be perspėjimo.

Kognityvinis lankstumas susideda iš dviejų įgūdžių: lankstaus mąstymo ir nustatymų keitimo. Vaikai, kurie gali pakeisti problemos matymą, įsitraukia į lankstų mąstymą, kai tuo tarpu vaikai, kurie įstringa įprastuose sprendimuose, įsitraukia į sustingusį mąstymą. Nustatymų keitimas nurodo vaiko gebėjimą mesti seną būdą ir išbandyti naują.

Kai vaikai įsitraukia į lankstų mąstymą, jiems geriau sekasi prisitaikyti prie pokyčių ir įsisavinti naują informaciją tiek klasėje, tiek už mokyklos ribų. Vaikai, kurių lankstaus mąstymo įgūdžiai silpni (kurių mąstymas labiau sustingęs), vargsta priimdami naujas užduotis ir sunkiai sprendžia problemas.

 

To berniuko, kuris norėjo žaisti tik futbolą, atveju, jo sustingęs mąstymas neleido jam džiaugtis kitu žaidimu su draugais. Kai kiti vaikai įvertino situaciją ir suplanavo veiklą naujaip, jis įstrigo negatyvioje kilpoje ir visą pertrauką išleidinėjo pyktį, o ne smagiai žaidė.

Silpni lankstaus mąstymo įgūdžiai gali turėti neigiamos įtakos akademiniam tobulėjimui. Pavyzdžiui, kai kalbama apie skaitymo įgūdžius, sustingusio mąstymo mokiniams sunku suprasti taisykingą žodžių tarimą, be to, jie linkę tekstą suprasti pažodžiui. Rašymas vaikams gali būti sunki užduotis, nes ji reikalauja daugybės įgūdžių: reikia jungti detales, rašyti paaiškinamuosius sakinius ir taisyti klaidas. Kai vaikų mąstymas sustingęs, jiems gali būti nelengva laviruoti tarp visų šių įgūdžių. Net matematikoje reikalingas lankstumas. Kai vaikai supranta, kad yra ne vienas būdas išspręsti uždavinį, jie pradeda ieškoti kitų strategijų. Jeigu jie užstringa konkrečiame procese ir negeba ieškoti naujų būdų, matematika gali būti labai sudėtinga.

 

Vaikai pastoviai yra naujos informacijos sūkuryje ir kartais tai gali varginti. Kai kurie vaikai įsitraukia į sustingusį mąstymą, nes taip jaučiasi saugūs; kitų lankstus mąstymas dar gali būti nesusiformavęs. Gera naujiena yra ta, kad lankstaus mąstymo galima išmokti praktikuojantis. Išbandykite šiuos būdus, kad padėtumėte vaikui pereiti nuo sustingusio mąstymo prie lankstaus mąstymo.

 

Lankstykite taisykles. Sustingusio mąstymo vaikai mėgsta taisykles ir dar labiau mėgsta jas priminti kitiems vaikams. Nors taisyklės dažnai yra naudingos, nepajudinamas laikymasis taisyklių kartais gali trukdyti vaikams draugauti.

Pabandykite pakeisti mėgstamiausio stalo žaidimo taisykles. Vaikui tai gali pirmiausia nepatikti, bet darant mažus pokyčius vaikas taps lankstesnis. Mudu su sūnumi keičiame žaidimų taisykles, kad jie taptų smagesni ir tai padėjo mano sūnui geriau spręsti problemas. Kai vaikai išmoksta, kad taisyklės nėra įrašytos akmenyje, jie pradeda

spręsti problemas iš kitų pusių.

 

Mokykite susitarti su savimi. Tarimasis su savimi pačiu yra puikus būdas spręsti problemą. Mokykite vaiką keliskart giliai įkvėpti, įvardinti problemą, apgalvoti bent tris skirtingas išeitis ir pasirinkti vieną iš jų. Kai vaikai išmoksta kalbėti su savimi apie problemas, jie išgyvena mažiau nusivylimo ir gali geriau susidoroti su netikėtais pokyčiais.

 

Įveskite pokyčių rutinoje. Rutina yra puikus dalykas, nes ji leidžia vaikams žinoti, kas po ko įvyks. Mažiems vaikams dažniausiai labai padeda aiški kasdienė rutina, tačiau kartais priklausymas nuo rutinos padidina vaikų sustingusį mąstymą. Kitais žodžiais tariant, jiems būna sunku susitaikyti su pokyčiais.

Vietoje kasdienio darymo vienodai, įveskite mažus pokyčius šen bei ten. Maži pokyčiai, įvykstantys kartas nuo karto, parodys vaikams, kad pasirinkti kitą nei įprastą būdą nėra baisu.

 

Įsigykite juokų knygą. Sustingusio mąstymo vaikams būna sunku suprasti pokštus. Jiems taip pat nelengva patiems sugalvoti pokštų ir kalambūrų. Juokų knyga gali būti puikus būdas kalbėti su vaikais, kad žodžiai turi skirtiingas reikšmes ir pagalvoti, kaip pakeitus žodžių reikšmę galima pajuokauti.

 

 

Kai vaikai ugdosi lankstaus mąstymo įgūdžius, jie geriau geba spręsti problemas, įsitraukia į teigiamus santykius su bendraamžiais ir susikaupia mokydamiesi. Vaikai, kurie gali, susidūrę su naujove, nustumti kitas mintis šalin, geba susitaikyti su pokyčiais. Visą šį gebėjimų rinkinį ugdyti(s) nelengva, tačiau verta – ateityje jis padės vaikams iškilti.

 

 

Rengta Vaikystės Sodo ugdymo vadovės Emilijos Malinauskaitės pagal šį straipsnį:

http://www.pbs.org/parents/expert-tips-advice/2016/04/flexible-thinking-encourage-kids-go-flow/ 

PASIMATUOK SODELĮ