Pasaulio Sveikatos Organizacija perspėja: kiaulių gripas plinta.

Parašyta 2009 Balandžio 28 d.

132477245_55a5cd289f_m

Na, jau tikriausiai retas negirdėjome apie kiaulių gripo protrūkį. Man, turiu prisimažinti, paukščių gripas kažkaip gražiau skambėjo. Kiaulių gripas man asocijuojasi su Orwelu, nors tu ką. O dar kai perskaitai, kad GALI BŪTI, jog jau yra atvejų ir Didžiojoje Britanijoje, ir Prancūzijoje, kurios mums arčiau, nei Klaipėda nuo Vilniaus, tai kaip ir šiek tiek neramu. O dar kai  pasižiūri PSO pranešimus. Gal iš tiesų kuo mažiau žiūri, kuo mažiau žinai, tuo ramiau? Bet iš kitos pusės - kaip sako viena gera rusų patarlė - apsisaugojusį ir Dievas saugo:) O šiais laikas, manau, geriausiai apsisaugoti turint informacijos ir žinant, kaip ją panaudoti.

Šį įrašą ruošiau pagal CNN informacinį  straipsnį.

Pasaulio Sveikatos organizacija  pavadino šį kiaulių gripo protrūkį keliantį pavojų visuomenės sveikatai tarptautiniu mastu.

Kiaulės gripas labiausiai paplito Meksikoje, dabar jau persimetė ir į JAV. Kalbama apie tai, kad jau daugelio valstybių vyriausybės tariasi, kaip būtų galima išvengti tolimesnių protrūkių.

Kas yra kiaulių gripas?

Kiaulių gripas yra užkrečiama kvėpavimo liga, kuria serga...kiaulės. Ją sukelia A tipo gripo virusas. Gripo protrūkiai kiaulėms pastebimi kiaurus metus.

Įprasčiausias tipas yra H1N1. Gripas, kurio proveržį stebime dabar, yra H1N1 viruso variacija, susimaišius žmogiškajam ir gyvuliškajam.

Ar kiaulių gripu suserga žmonės?

Nors šiuo virusu kiaulės userga reguliariai, paprastai žmonės juo neužsikrėsdavo. Tačiau yra pasitaikę atvejų, kai virusu susirgdavo ir žmogus, o po to nuo jjo užsikrėsdavo ir kiti žmonės. Vienintelis skirtumas yra tas, kad anksčiau virusu neužsikrėsdavo daugiau, nei trys žmonės, kaip atsitiko dabar.

Ką gali reikšti toks viruso plitimas šį kartą?

Mokslininkai kol kas atsakymo neturi. Paprastai užsikrėsdavo tie žmonės, kurie dirbdavo su sergančiomis kiaulėmis. Pavyzdžiui, fermeriai. Tačiau šįkart suserga žmonės, kurie nekontaktavo su kiaulėmis ir nesilankė vietose, kur jų yra.

Kokie yra kiaulų gripo simptomai?

Panašūs į paprasto gripo: aukšta temperatūra, nuovargis, apetito stoka, kosulys, bėganti nosis, skaudanti gerklė, pykinimas, vėmimas, paleisti viduriai.

Kaip virusas plinta?

Taip, kaip ir paprastas sezoninis gripas. Kai sergantis žmogus nusikosti arba nusičiaudėja šalia kito žmogaus, nesergančiajam kyla grėsmė susirgti. Taip pat galima apsirgti, jei palietėte daiktą, o po to palietėte burną, nosį, akis.

Kodėl šio viruso plitimas kelia nerimą?

Mokslininkai susirūpina kaskart, kai naujas virusas "peršoka" nuo gyvulio ant žmogaus ir ima plisti. Kai gripas ima plisti tarp žmonių, jis gali mutuoti, taip tapdamas tokiu, kurį sunku gydyti ir išgydyti. PSO teigimu, šis virusas turi potencialą paplisti visame pasaulyje, todėl vyriausybės raginamos imtis priemonių, kad  plitimas būtų sustabdytas. Jeigu virusas tęs savo mutaciją, farmacininkai nespės pagaminti vakcinų laiku.

Ar galima mirti nuo kiaulių gripo?

Kaip ir paprasta gripas, kiaulių gripas prastina žmogaus būklę ir sustiprina ligas, kuriomis jau sergama. Žmonės, turintis silpnas imunines sistemas, gali mirti apsirgę šia liga.

Bet ar nėra tiesa tai, kad nuo paprasto gripo miršta daugiau žmonių?

Taip, nuo paprasto sezoninio gripo kasmet miršta apie 250 000- 500 000 žmonių. Tačiau mus jaudina tai, kad naujas gripo virusas gali plisti labai greitai, nes žmonės neturi jam natūralaus imuniteto, o vakcinų išradimas gali užimti mėnesius.

Ar yra buvę kiaulių gripo proveržių anksčiau?

Nuo 2005 iki 2009 sausio JAV buvo užfiksuota tik 12 kiaulių gripo atvejų ir nė vienos mirties. 1988 rugsėjį sveika besilaukianti 32 metų moteris Wisconsin valstijoje buvo paguldyta į ligoninę po to, kai kiaulių gripas komplikavosi į plaučių uždegimą. Ji po savaitės mirė.  1976 New Jersey valstijoje kiaulių gripu susirgo virš 200 žmonių, ir vienas mirė.

Ką turi omeny PSO, tai teigia, kad kiaulių gripas turi potencialą paplisti visame pasaulyje?

Kai viirusas paplinta plačioje georafinėje teritorijoje ir juo suserga daug žmonių, tai  jau nebe epidemija - tai jau pasaulinio masto epidemija.

Ar tokio masto epidemijų metu miršta daug žmonių?

1968 "Hong Kongo" gripo epidemijos metu pasaulyje mirė maždaug vienas milijonas. 1918 "Ispaniškasis" gripas nusinešė maždaug 100 milijonų gyvybių.

Kaip išvengti kiaulių gripo?

Kol kas vakcinos nėra. Yra keletas paprastų būdų: dažnai plaukite rankass, nekontaktuokite su sergančiais žmonėmis, nelieskite paviršių, kuriuos gali būti lietęs sergantysis.

Ar yra vaistų, kuriais galima gydyti kiaulių gripą?

Taip, rekomenduotina vartoti priešvirusinius vaistus. Jie  neleidžia virusui daugintis organizme. O jau susirgusiam žmogui padeda kovoti su liga, t.y. sergama lengvesne jos forma.

Ar galima susirgti kiaulių gripu valgant kiaulieną?

Ne. Jeigu gerai paruošiate ir gerai iškepate, per mėsą virusas nepersiduos. Gripo virusas žūsta 70 laipsnių temperatūroje.

Štai taip. Jau šįryt gavau Ramunės žinutę, kad (pro)močiutė sakė, jog reikia nusipirkti kaukes. Per žinias rodo žmonės su kaukėmis Meksikoje. Žodžiu, juokai menki. Meksikoje jau patvirtintos 149 mirtys. Jau sergama Kanadoje, JAV ir Ispanijoje.

Štai kokią informaciją duoda BBC. Ir dar vienas informatyvus BBC straipsnis.

ŽEMĖLAPIS (raudona - paatvirtinti kiaulių gripo atvejai, oranžinė - numanomi).

Taigi: plaukite rankas ir nesimalkite ten, kur malasi daug žmonių:) Ir į Meksiką būtų gerai kurį laiką nekeliauti:) Dėl šventos ramybės...

P.S. Ir dar. Skaitydama bei ieškodama informacijos CNN ir BBC, atradau dar vieną labai įdomų dalykėlį - SVEIKATOS ŽEMĖLAPĮ. Viršuje galite pasirinkti kalbas, kairėje - ligas. Tarkim, aš pasirinkau kiaulių gripą, ir man "išmetė" ppasaulio žemėlapį su žymomis, kur užfiksuoti šio gripo atvejai. Kietai, ar ne?

Nuotrauka: Masks[...] Austėjos blogas: [...]

KIAULIŲ GRIPO SIMPTOMAI | uagadugu
2010 05 18 18:22

Manau, žmonija susitvarkys su šiuo virusu artimiausiu metu, o žiniasklaida šiuo metu padeda skleisti visuotinę baimę. Konspiracijos teorijų daug, tačiau virusas kaip virusas - mutavęs po susijungimo su žmogaus gripus ir tiek...

:) Įrašą galėjote ruošti ir pagal lietuvos portalų pateikiamą informaciją: http://www.infomed.lt/lt/2/Infomed_plius/Ligu_katalogas,id,/kiauliu-gripas#r

Tadas
2009 04 30 13:32

Taip atrodo parazituojantys tėvai :)

superlaiminga
2009 04 30 04:44

:) :) :)

superlaiminga
2009 04 30 04:44

nekelkit dar didesnio burbulo kurio nera,kaip buna vistu dabar kiauliu,gal po metu bus dar kalakutu ar krokodilu...nu kaip bus taip...ka jau padarysi,o dabar telieka ziuret savo sveikata,,ir kaip cia sake plauti rankas,ir t,t...gerkit vitaminus stiprinkim imuniteta...man tai labai baisu kad vaikai nesirgtu...

jolaana
2009 04 30 03:54

:D

Austeja
2009 04 29 18:21

O as siandien gavau labai smagu kiauliu gripo pozymiu isaiskinima, sakyciau... :D
"Tai normalus procesas transformacijos metu. Galva skauda, nes nosis keičiasi į knyslę, o ausys nulėpsta. Akių obuoliai skauda, nes esat matę, kokios mažos kiaulių akys? Kaulus laužo, nes kanopos lenda lauk, kojos plonėja, o kūno svoris didėja. Kosulys, pykinimas, viduriavimas. Nenuostabu, kai žinai, kuo kiaulės minta..." :D

Jurgytukas
2009 04 29 17:45

Nezinau kaip ten su farmacijos imonem, faktas kad jiems tokie dalykai pelningi, BET jums kiekvienas epidemiologas pasakys kad zmonijai isties gresia didziule gripo pandemija ir tik laiko klausimas KADA ji smogs. Nes joms kilti sudarytos puikiausios salygos - masine mesos produkcija (paukstynai, kiauliu, karviu fermos, etc), didziuliai keliavimo mastai, didziuliai miestai... Prognozes niurios.

garbane
2009 04 29 16:17

Man visas tas sujudimas del kiaukiu gripo atrodo truputi perdetas. Garsiai skelbiama, kad mire 149 zmones, bet cia minetame zemelapyje randame, kad is tu 149 tik 26 atvejai patvirtinti, kad zmones mire butent nuo kiauliu gripo. Atrodo panika sukelti labiausiai suinteresuotos farmacijos imones, zmoniu baime joms garantuoja diziules pajamas uz antivirusinius vaistus ir vakcinas.

Ruta
2009 04 29 15:38

Aš ir girdėjau tokią kalbą...bet čia nežinosi, žmogau...

Austeja
2009 04 29 13:57

kad gali buti zmonu padarytas tai 50%. nes taip daba gali usidirpti LT .

zyge
2009 04 29 12:56

O man teko girdėti, kad yra įtariama, kad šį virusą padarė mėgintuvėlyje ir specialiai paleido „į apyvartą“ viena iš mega farmacijos kompanijų, kad paskui galėtų gerai pasipelnyti gamindama vakciną milijonams vargšų žmogelių...
Kaip ką?.. :O

Agnė
2009 04 29 06:44

[...] Nemanau, kad verta perrašinėti tą patį, taigi apie pačia ligą gali paskaitinėti pas Austėją. [...]

Kiaulių gripas || Kriu kriu dar kartą
2009 04 29 05:30

[...] Austėjos blogas: [...]

KIAULIŲ GRIPO SIMPTOMAI
2009 04 29 04:22

Tai kad dabar jau sugalvojo, paršiukus reabilituoti, idan juos dar kas valgytų ir 'politiškai korektiškai' šį gripą 'naujuoju gripu' vadint.. Kažkaip jis manęs negąsdina - prisimenu vajus dėl kempinligęs, paukščių gripo... eis ir praeis ir šitas.. Tikiuosi.

Aq
2009 04 28 22:42

Perskaičiau, kad Naujoje Zelandijoje ir Izraelyje patvirtino kiaulių gripo atvejus, tačiau žmonių gyvybes nusinešė tik Meksikoje.

Jurgytuk, manau, kad tokiais atvejais iš tiesų optimizmas yra labai svarbu:) Juk, kaip sakant, neužsidarysi namuose drebėdamas...

Ligita, aš irgi pagalvojau, kad į kokį koncertą, kur susirenka tūkstančiai žmonių, dabar kaži, ar norėčiau eiti. Dėl viso pikto. Bent jau tol, kol paaiškės, kas ir kaip, nes juk dabar dar tik pradžia. Pamenu, kad pradžioj buvo labai nejauku ir dėl to paukščių gripo, bet juk gan greitai pamatėme, kas ir kaip ir tapo drąsiau.

Austėja Landsbergienė
2009 04 28 18:51

Dukra (9,5 m.) vakar pareiske, kad ji, del plintancio kiauliu gripo, neis i mokykla... Is tiesu, kaskart isijungus interneta ir skaitant apie naujus viruso atvejus, darosi nejauku... Tad, kaip ir Austeja minejai, turime kiek galime pasirupinti savimi patys: daznai plauti rankas, viesose vietose neliesti akiu, nosies ir vengti zmoniu susiburimu...

Ligita
2009 04 28 17:26

Kiauliu gripo proga prisiminiau linksma dainele is animacinio filmuko (tikriausiai): kiaule - as ir kiaule - tu ir visi mes - kiaules... :D O gal tai buvo visai kitokia dainele? :)
O jei rimtai, tai saugokim sveikata ir aplenkim si gripa :)

Jurgytukas
2009 04 28 17:20

 

PASIMATUOK SODELĮ