Tipu tipu tap! - mokomės vaikščioti

Parašyta 2009 Rugsėjo 7 d.

IMGP0349

Dabar gyvenam ir laukiam, kada Gertrūdėlė vis dėlto sugalvos, kad jau laikas pradėti vaikščioti. Mes tai dar mes, tačiau kuo toliau, tuo dažniau gaunu žinutes, klausiančias, ar jau Gertrūdėlė vaikšto. Jaučiuosi truputėlį kaip paskutinėmis nėštumo savaitėmis: kai visi vis klausia: na, kaip? O jei paskambini: ar jau? Taigi ieškojau medžiagos apie vaikščiojimą, kuria dalinuosi ir su jumis:

Visų pirma, visur rašoma, kad kiekvienas vaikas turi savo raidos ypatumus. Ir iš tiesų: mūsų berniukai jau ne vaikščiojo, o LAKSTĖ 9 mėnesių. Morta pradėjo vaikščioti sulaukus metukų, tačiau lakstė 13mėn. Gertrūdai štai jau 13 mėnesių, o ji dar tik paeina. Geriausiai ir daugiausiai paeina, kai užsimiršta - jau net visai nemažus atstumus (5-6 žingsnių), tačiau kad taip imtų ir vaikščiotų, dar nėra.

Kokia yra vaikščiojimo raida?

- Kai laikote dviejų savaičių kūdikį, jis "vaikšto", atsispirdamas nuo paviršiaus kaskart, kai paliečia jį pėdute;

- Dviejų mėnesių mažylis jau šiek tiek išlaiko savo svorį, kai pastatytas ant kojyčių;

-Penkių mėnesių kūdikiams labai patinka spyruokliuoti; Tai tęsiasi keletą mėnesių, kol vaikas mokosi vartytis, sėstis ir ropoti;

- Aštuonių mėnesių kūdikiai ropoja ir - įsikibę į daiktą - gali atsistoti;

- Devynių mėnesių mažylis jau lipa ant daiktų ir iš stovimos pozicijos stengiasi pasiekti ant žemės gulintį daiktą;

- Devynių-dešimties mėnesių mažylis iš stovimos pozicijos ima lenkti kelius ir bandyti atsisėsti. Tai daug sunkiau, nei jums atrodo!

- Tarp devintojo ir šešioliktojo (!) mėnesių vaikutis pradeda vaikščioti. Iš pradžių jie įsikimba į daiktus ir patraukia save į stovimąją poziciją; po to pradeda vaikščioti įsikibę į baldus; galiausiai pradeda eiti patys. Kai mažylis pradeda eiti, ištiesia rankas ir išskrečia kojas (kad išlaikytų pusiausvyrą). Dažnai būna, kad sulenkia kelius, o kojų pirštus suka į išorę arba į vidų.

- Maždaug 11 mėnesių mažyliai mėgsta vaikščioti vedžiojami už rankytės; Jau beveik visi kažkiek pastovi savarankiškai;

- 3/4daliai 13 mėnesių pyplių jau vaikšto; Nesijaudinkite, jei jūsų vaikas vis dar vaikšto įsikibęs į daiktus, jūsų ranką ar vaikštuką - vadinasi, jis bus iš tų, kurie pradės vaikščioti vėliau...

- 14 mėnesių vaikas jau gali atsitūpti ir vėl atsistoti; jau mokosi eiti atbulomis;

- Dauguma 15 mėnesių vaikų jau gerai vaikšto, mėgsta žaisti su stumiamais arba traukiamais žaisliukais;

- Maždaug 16 mėnesių vaikai susidomi laiptais, nors savarankiškai nelips dar porą mėnesių;

- 18 mėnesių mažylis jau vaikšto taisyklingai: nuo kulno link pirštų ir lipa laiptais, laikydamasis suaugusiajam už rankos; mėgsta šokti ir spardyti kamuolį (nors ir ne visada sėkmingai)

- Dauguma 2mečių moka vaikščioti atbulomis ir lengvai bėgioja;

- Trejų metų mažylis gali pašokti nuo grindų abiem kojom, moka pastovėti ant vienos kojos, moka be pagalbos lipti laiptais.

Žinoma, kai tik vaikas pajunta, kad gali išlaikyti pusiausvyrą, vis dažniau paleidžia tai, už ko laikosi, ir bando stovėti/eiti pats. Tačiau...kaskart, kai vaikas pagalvoja, kad gali nukristi, jis vėl įsikimba. Štai čia didelį vaidmenį vaidina ir vaiko charakteris: nutrūktgalvis bus labiau linkęs rizikuoti, todėl dažniau pasileis - ko pasėkoje pradės greičiau vaikščioti, o atsarguolis laikysis net tada, kai jau tikrai galės žingsniuoti pats, o ne žingsniuodamas ir mokysis lėčiau, nei aktyvusis kolega. Beje, aptikau ir straipsnį, kuriame buvo parašyta, kad dauguma vaikų pradeda vaikščioti nuo 8 iki 18 mėnesių! Ir, žinoma, tokį, kuriame teigiama, kad dauguma vaikų pradeda vaikščioti nuo 9 iki 12 mėnesių, tačiau yra ir tokių, kurie pradeda 16 ar 17...Taigi...

Be to, kai vaikas pradeda vaikščioti, dažnai mama susimąsto: reikia batukų, ar nereikia? Vis dėlto geriausia - BE batukų. Be batų geriau išmokstama išlaikyti pusiausvyrą ir "pajusti" žemę. Lauke? Rinkitės lengvus natūralių medžiagų batelius.

Taigi...iš tiesų vaikščiojimas - didžiulis žingsnis nepriklausomybės link. Ir šiaip tokio "suaugėliškumo". Kadangi Augustas ir VIlhelmas jau "rimtai" vaikščiojo devynių mėnesių, tai jie ir atrodė vyresni, brandesni, nei dabar - gerokai vyresnė, bet dar nevaikščiojanti - Gertrūdėlė.

Iš tiesų šio proceso skubinti neverta - viskas ateina savu laiku. Galima tik padėti vaikui išmokti. Pavyzdžiui, vietoj to, kad nukeltumėte vaiką nuo lovos, kai jis pradeda rodyti, kad norėtų tai padaryti, geriau ateikite ir parodykite, kaip jis galėtų nulipti savarankiškai. Nedėkite vaiko į vaikštukus, nes per dažnas jų naudojimas sąlygoja lėtą viršutinių kojos raumenų raidą. Leiskite vaikui vaikščioti basomis (ypač, jei pradeda vaikščioti vasarą) - lavės pusiausvyra ir koordinacija. Ir, žinoma, nepalikite vaiko vieno, kad jis nesusižeistų bandydamas vaikščioti, nes tai gali illgam "atbaidyti" norą bandyti vaikščioti.

O jeigu pypliukas vis vien nevaikšto? Na, mes neturėjome vaikštynės. Leidome Gertrūdai vaikščioti basomis. Turėjo stumduką, su kuriuo lakstė ir tebelaksto po namus. Ji savarankiškai moka nulipti nuo lovos, drąsiai lipa laiptais, šoka, kai groja muzika, paeina keletą žingsnių, kai užsimiršta, tačiau...sąmoningai nerodo jokio intereso imti ir eiti.

Ką pataria raidos ekspertai? Nesijaudinti. Svarbiausia - į ką reikia atkreipti dėmesį - ar vyksta progresas. Tol, kol vaikas vis išmoksta ko nors naujo, ypatingai jaudintis nereikėtų. Jeigu neramu - pasikalbėkite su gydytoju, tačiau iš esmės bus visiškai normalu, jei mažylis pradės vaikščioti, tarkim...16 mėnesių. Teisybę pasakius, mūsų pediatrė į mane pažiūrėjo pakėlusi antakį, kai aš paklausiau, ar nieko, kad Gertrūda dar nevaikšto. Sako: gi pažiūrėk, kokia ji stipruolė ir šaunuolė! Na, tikėkimės, kad ta mūsų šaunuolė jau greitai nuspręs šauniai mus nustebinti pradėdama lakstyti...labas vakaras as noriu paseteirauti mano dukrytei suejo 1metai1men,ir jinai visiskai nenori net remtis kojitem,masazai nepadeda,gal galit patarti ka tokiu atveju daryti

jekaterina
2011 12 03 17:32

Atsiprasau, kad kuri laika neuzsukau

Dekui, Austeja, akd pasidalinote savo vaiku skirtinga kalbejimo pradzsios patirtimi.
Ne, mano dukra buna su lietuve auklyte.

Sabina D., dziaugiuosi del jusu ketvertuko !

Kristina, pradejimu kalbeti laukau sakinius, bet mano atveju laukiam ir samoningu zodeliu, nes taria tik kelis samoningus skiemenukus (amzius 1m. 10 men.). O pasiprasyti pasipraso, susisnekam: gestais, tam taikrais garsais, jei jau nesuprantu, tai vis tiek atveda ir padodo ko nori :)
Taip, Kristina, labai sunku eiti i darba, kai taves laukia ne metuku neturintis kudikis svetimose rankose. Ta prasme, LT labai gerai, kad valstybe suteikia galimybe mamoms nedirbti gaunant lesas iki vaikui sueis 2 metai. Jokie darzeliai tokio amziaus vaikui mamos neatstos. Kita vertus, siuolaikine konkurencija vercia mamas buti: namu seimininke ir darbuotoja in 1. Kitaip vel pradesi viska nuo nulio. Vel darbo paieskos, vel apacios, vel praleista patirtis. Na, bet toks gyvenimas.. Gal jis duos gera auklyte, ir galimybe istrukti tik pusdieniui, kol kas tai tik svajone.. tikrai nera taip, akd sugalvojau dirbti puse dienos ir va, prasau.. net ir tam uzsienyje.

Vaida
2009 09 14 09:06

Del batuku, kiek zinau JAV rekomenduoja tik basomis arba su minkstais batukais - tapkutemis. Maniske tik su tokiais ir vaiksto, kazka kietus apmoviau, tai kazkaip nelabai jai patiko.

Del kalbejimo, ka jus laikote "pradejimu kalbeti"? Ar kai vaikas pradeda samojingai sakyti zodeslius, ar kai jau sakiniais kazka sako? As pastebiu, kad maniske jei zino, kad zodzio neistars, tai ir nesako. Taigti lietuvisku kokiu zodziu kaip kamuolys, puodukas ir pan, nesako ir nebando. O vienskiemenius angliskus Dog, Cat, Ball, Doll, Blue ir pan tai sako. Tai as manau kiti ir su kalbejimu laukia kaip ir su vaiksciojimu, prades viena diena gerai kalbeti, ir viskas.
Vaida, o ar mergyte kaip nors pasipraso ko nors nekalbedama, pav. valgyti, gerti?

Vaida, suprantu jusu dilema del vaiko ir darbo. Manau skaudi tema daugumai uzsienio mamyciu. .

kristina
2009 09 08 20:13

Mano viska dare ir daro labai skirtingai. Vienas tvirtai vaikščiojo devynių mėnesių, kitas iki metų tik sėdėjo ir išvis nematė reikalo stotis ant kojų. Trečias pradėjo vaikščioti per savo pirmąjį gimtadienį, nes reikalą pamatė - reikėjo pasiimti dovaną. Atsimenu, kad dukrai pirmasis datukas išdygo keturių mėnesių, o sūnus (žinoma tas, kuris greitai vaikščioti pradėjo) iki devynerių mėnesių buvo bedantis. Ir dabar vienas lanksto po kiemus ir draugus, o kitas namuose daugiau sėdi. Dar nežinia kas geriau :)
Labai miela, Austėja, buvo aptikti šį blogą. Taip gerai pasijutau, kai paskaičiau - jaučiuosi solidariai, nes laukiu irgi ketvirtos atžalos, dažnai užklumpa panašios ir truputį kitokios problemos. Užsuksiu dažniau. Sėkmės.

Sabina D.
2009 09 08 19:28

Vaida, mūsų Morta pradėjo kalbėti 2m5mėn. Augustas - 2m, o Vilhelmas - 1m3mėn. Taigi "teisingo" amžiaus iš tiesų nėra :D O Morta suprasdavo ir lietuviškai, ir prancūziškai, bet kalbėti nematė reikalo. Po to prakalbo abiem kalbom.

O Jūsų vaikas gal dieną kitakalbėje aplinkoje? Nes gal dėl to ir nesiveržia kalbėti, nes tuo pačiu metu mokosi dviejų kalbų.

Austėja Landsbergienė
2009 09 08 16:33

Taip, tikrai per google paprasciau randu jusu straipsnelius. Aciu, Austeja, kad teiraujetes del straipsnio. Jis, be abejo, naudingas naudingas naudingas!!! Ir vis tik galvoju, gal netgi prie kiekvieno vaiko priejimas skirtingas. Mano mazyle 1 m 10 men. Nekalba. Jaudinuosi. Supranta daug ka (iprasta sakyti viska, bet kai pati esu inziniere ir pati ne viska suprantu kartais - nevartoju savokos viska supranta :))) ) Straipsniuke irgi akcentuota, nekalbeti su vaiku netaisyklingai: bum, lele, au. Lankemes pas logopede. Ir jos supratima vertino labai gerai, bet kazkas lyg labai stabdo ja pratarti garsa. Todel mus net skatino bet kokiu skiemenukus sakyti uzsiimant kazkokia veikla. Jau nevengiu, nei bum, nei lelia, nei au, nei tapu tapu. Na kai darom prasminga reikala - pasakau, kad lipam laiptais opapa. Na ir nepraleidziu viso laiko su vaiku - nes esu uzsienyje ir neturiu tu dvieju metu atostogu kaip LT. Planuoju antra. Ir man plaukai siausiasi is siaubo, kad realiai tureciau 3-6 men. vaika palikti darzelyje ar su aukle. Galvoju mesti darba ar ne. Zinau, kad turiu viska nuspresti pati. Vaikas svarbiausia. Taciau darbo metimas be apsvartymu irgi nera labai atsakingas zingsnis. Galbut netgi renku informacija kaip daro tokios saunios mamytes kaip jus :) Atsiprasau, uz nuklydima nuo temos.

Vaida
2009 09 08 16:02

Tai nieko, Vaida, prašom, tikiuosi, kad buvo naudingas:) O šiaip ši paieškos sistema sunkiai veikia...vos ne geriau per google randa (tai, kas yra tinklaraštyje), o ne per patį tinklaraštį :(

Austėja Landsbergienė
2009 09 08 15:12

Aciu, Austeja uz straipsneli apie kalbos raida. Atsiprasau, kad pati atidziau nepaieskojau.

Vaida
2009 09 08 14:53

Vaida, apie kalbos raidą esu rašiusi: http://www.austejosblogas.lt/2008/06/vaiko-kalbos-raida/

Austėja
2009 09 08 12:08

tai va, kad tų nuomonių dėl batų daug.. kad pradedant žengti pirmuosius žingsnius batai tik trukdo, tai sutinku.. bet kai pas mane skersinė plokščiapadystė, o pas vyrą - išilginė.. tai mąstau, kad gal tų batukų kartais vaikui ir namuose reikia.. bet čia kiek žmonių, tiek ir nuomonių ;)

skaitytoja
2009 09 08 11:47

Miela skaitytoja, man pačiai teko girdėti daug nuomonių dėl batukų, tačiau štai ką skaičiau prieš dieną: Lynn T, Staheli, ortopedijos skyriaus direktorė vaikų ligoninėje Seatle (JAV) teigia, kad: "Pagal naujausius tyrimus pradedantys vaikščioti kūdikiai turėtų kai tik įmanoma vaikščioti be batų, kad būtų optimalizuojamas jų pusiausvyros ir stabilumo pojūtis."
Apie tai galite pasiskaityti ir daugiau: http://www.sixwise.com/newsletters/06/01/04/does-wearing-shoes-help-a-baby-learn-to-walk-sooner.htm

Austėja
2009 09 08 11:08

Aš manau, kad jaudintis tikrai neverta. Mes Benedikto vaikščiojimo irgi laukėm "ilgai", o dar ir aplinkiniai neramino, kad kaip čia taip, vaikas virš metų, o dar nevaikšto. Bet kai suėjo 16-ka mėnesių ir 1 savaitė Benediktas ėjo ir nuėjo per didžiausią draugės svetainę nei nekryptelėdamas, nei nepasiūbuodamas ir nėra nugriuvęs lygioj vietoj net pačioje vaikščiojimo pradžioje. Jis visad buvo ir tebėra labai atsargus, gan ramus, jį iki didžiausių ašarų ir baimių priveda visokie nestabilumai, judančios kėdės, turėklų nebuvimas,.... tai matyt jis laukė tokio laiko, kai atsistos ir eis tvirtai tvirčiausiai. Taip ir buvo. O va Vincentulis, nors irgi nesilaikydamas pradėjo eiti virš metų- 1 metų ir 2 savaičių, bet dar ir dabar (dabar jam 1 metai ir 2 mėnesiai) dribinėja lygioj vietoj, skuba, bėga, griūna, vėl keliasi, vėl eina, krypuoja juokingai kaip pingvinas :-) Bet jis nebijo griuvimų taip kaip Benediktas, tai jam ir taip tinka, jis nebereaguoja net į labai rimtus (iš šalies žiūrint) griuvimus :-)

Renatulis
2009 09 08 10:55

apie batukus..
mums ortopedas (dukrai 15 mėn.) patarė namie būtinai vaikščioti su batukais/basutėm kietu aukštu užkulniu ir pagalvėle pėdos skliautui formuotis, nes iki 2-3 metų formuojasi pėda su pagrindiniais 3 atramos taškais.. o basiems lakstyti tik lauke po žolę ar akmenukus.. nors pati visad maniau, kad namie geriausiai basiems grūdintis.. tai va ;)

skaitytoja
2009 09 08 10:48

Gal galetumete parasyti apie kalbos raida. Tai turbut sudetingesne tema ir su jusu vaikuciais siuo metu nesusijusi. Turbut sunkiau ir numatyti ribas iki kada nekalbeti yra normalu.
Kita man labai idomi tema butu - zinau kad tai labai labai individualu - bet gal koks yra laikotarpis, kai vaikas turetu augti su mama arba labai artimu zmogumi, arba bent jau mama turetu trumpiau dirbti, o kada jau galima uzsiimti visos dienos veikla, jau maziau demesio skirti vaikui.
Trecia tema - mamos ramybe nestumo ir ankstyvos vaikystes metu - kiek turi itakos vaiko sveikatai, fiziniam ir psichiniam vystymuisi. Tai turbut irgi kebli tema ir tiesioginio atsakymo nerasime. Bet jusu nuomone ar komentarai visada pagristi patirtimi ir ziniomis, kas yra labai saunu!

Vaida
2009 09 08 10:40

suprantu jūsų laukimą :) net ne dėl to kad vėluoja ar per anksti. mūsų dvynukai pradėjo 16 mėn. aišku, priežastis buvo, nes neišnešioti, bet nė vienas pediatras neskubino, o ir pačiai ramu buvo, nes mačiau kad vaikai ir nevaikščiodami judrūs. bet juokingiausia buvo, kad abudu pradėjo vaikščiot tą pačią dieną. ką ten vaikščiot, jie iškart pradėjo bėgiot :) nepamiršiu jų džiaugsmo, kai suprato, kaip viskas vyksta. tokia mini turbo evoliucija :) Ačiū už tokius gražius jūsų pasakojimus.

Sainara
2009 09 07 19:43

Beje, JAV normalios ribos laikomos jei vaikas vaiksto iki 18 men. Musu poros kaimynu mergaites pradejo vaikscioti 15 men. O Lietuvoje musu seneliai jau sako kad jei vaikas iki 12 men nevaiksto, tai jau visiskai nenormalu.

kristina
2009 09 07 19:11

Maniske nevaiksciojo iki beveik 15 men! Uz ranku vedziojama vaikscioti pradejo nuo 10.5 men, savarankiskai stovejo tik 14 men, pirmus zingsniukus zenge 14.5 men. Ir visiskai neropojo. Lovyteje neatsistojo iki 12-13 men. Mums kazkiek raumenu tonuso sutrikimai. JAV tai niekas nei klausinejo nei stebejosi del vaiksciojimo, bet vat is LT tai teko ivairiausiu komentaru prisiklausyti. Net dabar, 16.5 men jinai nemoka uzlipti ar nulipti nuo lovos. Laiptais domisi, bet savarankiskai neiseina lipti. O as vaiksciojau nuo 9 men. Taigi, kiekvienam savo. Gertrudele tai tikrai stipruole, jau geriau kai ilgiau ropoja as manau, dar spes prisivaikscioti visa gyvenima, kaip MB sako, juk ne i darba jai vaikscioti, tai ko skubeti?

kristina
2009 09 07 19:09

 

"Vaikystės Sodo" Šeštadieninė mokyklėlė Mažasis mokslininkas! Daugiau informacijos rasite ČIA