Žaidimai lauke.

Parašyta 2009 Gegužės 29 d.
p1080787

Pagalvojau, kad būtų labai įdomu pasidalinti ir "pamedžioti", kokius žaidimus tėvai žaidžia su vaikais...LAUKE. Juk dabar oras šyla, parke jau ne tik vaikštome ir/ar važinėjame dviračiais, bet ir prisėdame ant pievutės! Žodžiu, laikas parke iš tiesų išaugo (palyginus su šaltuoju metų laiku). Taigi: ką darome mes ir ką darote jūs? O gal kartu ką nors sugalvosime?

1. Mes supratome, kad mums vienas ir tas pats parkas - nuobodu. Taigi dabar pradėjome važiuoti į vis kitą parką. Ir, žinote, ką? Labai smagu! Į kuprinę įsimetame gerti (būtinai, nes juk važiuojame į naują vietą, tai nežinome, ar bus galima atsigerti), šio to užkąsti, į bagažinę - dviračius/paspirtukus/riedlentę ir...važiuojam! Tai iš tiesų labai paįvairina kasdienybę. Be to, daugiavaikei šeimai iš tiesų brangu keliauti su nakvyne, tačiau juk galima prisigalvoti tokių vienadienių kelionių, kai jautiesi taip, tarsi iš tiesų buvau kur nos pakeliavęs! Nes kiekviename parke laukia siurprizai: tai tvenkinys su antytėm, tai puikūs dviračių takeliai, tai nuostabūs rožių sodai, tai fantastiška žaidimų aikštelė. Žodžiu, nebijoti išbandyti naujų...parkų!

p1080789

p1080818

p1080933

2. Namuose džiaugiamės neatsidžiaugiame, kad turime savo kiemą. Mažą kaip kišenė, bet mums užtenka sočiai! Žinote, kokia buvo pati geriausia investicija? Ogi supynės, čiuožykla, namelis ir smėlio dėžė. Pirkome juos "dėvėtus", bet mums tarnauja puikiai! Kaimynų mergytė vis veržiasi pas mus žaisti...Tiesa, nežinau, ar dėl vaikų, ar dėl atrakcijų, bet, manau, dėl abiejų:)

3. Buvau nupirkusi berniukams badmintono raketes, tačiau šis žaidimas "neprigijo".

4. Prisimenu, vaikystėje labai mėgdavau žaisti "ant dekiuko": išsineši į lauką arbatos puodelius, arbatinuką, keletą žaislų ir...vaišini juos visus arbata. Manau, kad tą galima padaryti ir parke: juk nebūtinai neštis smėlio žaislus į smėlio dėžę, galima visa tai ir paįvairinti. Neabejoju, kad prie tokios arbatos puotos prisijungs ir daugiau vaikų:) O jei dar į puodelius įpilsite "tikros" arbatos (kad ir vandenuko), o į lėkštutes įdėsite po sausainiuką - sėkmė garantuota!

p1080810

5. Ar darydavote vaikystėje "sekretus"? Tikriausiai lietuviškai jie vadintųsi "paslaptukai"... Pagalvojau, kad juk galima to išmokyti ir...savo vaikus. Vietoj stiklo juk galima naudoti peršviečiamą plastmasės gabaliuką (pavyzdžiui, iškirpti iš 1.5l mineralinio vandens butelio). Parke rinkti gėlytes (nežinau, kaip jūsų vaikai, bet maniškiai - nors ir kalbame, kad tegul gėlytės auga - vis atneša man kokią nuskintą), žolytes, įvairias smulkmes, po to jas gražiai sudėlioti, prispausti tuo gabaliuku ir...paslėpti po žemėmis. Kitą kartą kai eisite pasivaikščioti patikrinkite, ar "paslaptuką" kas nors rado? O gal jis vis dar ten???

6. Pasidarykite žmogeliukus. Prieš kelias dienas eidama namo su Morta prisiminiau, kaip mes - kai dar gyvenau Vivulskio (tada dar Pševalskio) gatvėje - su draugėmis kieme nusiskindavome gėlę-varpelį, užmaudavome ją sau ant piršto, ir tai būdavo princesė. Dar dabar prisimenu tą nepaprastą jausmą, kad ta princesė buvo man neišpasakyto grožio... Taigi nuskyniau nuo krūmo vieną tokią gėlelę ir Mortai. Parodžiau, kaip žaisdavau aš. Taip - abi su princesėmis - ėjome namo, o "princesės" tarpusavyje kalbėjosi... Kaip tik turėjau foto aparatą, tai net nufotografavau, nes mane užplūdo sentimentų banga:

p1080815

7. Dar perskaičiau fantastiška idėją, kurios dar pačiai nepavyko įgyvendinti. Bet gal šią vasarą kaip nors pavyks. Žodžiu, su vaikais sodyboje/kieme susiorganizuokite filmų vakarėlį: pakabinkite ant virvės paklodę ir...pasiskolinkite (o gal turite?) projektorių. Pripūskite čiužinį/patieskite pledą, primėtykite pagalvių, tegul vaikai lenda su pižamomis į miegmaišius, atneškite jiems spragėsių, limonado...ir saulei jau beveik nusileidus tegul vaikai žiūri filmą. Fantastika, ar ne? Vienais metais mes namuose darėme lygiai tokį patį Naujų Metų vakarėlį. Kadangi vaikai buvo maži ir niekur negalėjome eiti, tai pasidarėme tokią atrakciją namuose (projektorių pasiskolinome). Buvo tikrai labai smagu... Ai, dar darėme mėsos fondiu...super!

8. Jeigu turite sodybą ir judrų vaiką...ant stipraus medžio stiprios šakos pakabinkite...padangą! Sako, kad niekas neprilygsta būtent tokioms supynėm. Aš nežinau, nes nelabai patinka suptis, todėl pasitikėsiu tais, kurie yra išbandę. Keletas pastabų: padangą BŪTINAI nuplaukite, o jos apatinėje dalyje pragręžkite skyles (kad būtų kur išbėgti lietaus vandeniui). MAzgas turi būti saugus, tarkim, dvigubas.  Iš, aišku, išbandykite prieš leisdami suptis vaikams:)

9. Žinote, ko bene labiausiai laukia mūsų vaikai? Hamakų. Augustas jau daugybę kartų sakė, kaip jis norėtų atsigulti į hamaką ir paskaityti knygą. Vilhelmas sako: Pas babą yra tiek hamakų, kad mums visiems užteks! Man irgi jie nepaprastai patinka. Ypač gulėti kartu su kuriuo nors iš vaikų: skaityti knygą, stebėti debesis, būti KARTU.

10. Pernai Mortai į lauką išnešiau vaikišką vonelę ir plastmasines daržoves/vaisius. Kad jūs būtumėte matę, kaip ji smagiai žaidė! Savo darbe turėjau vandens stalą vaikams, tačiau - dėl klasės ypatumų - ten dažniau vaikams būdavo smėlis, o ne vanduo. Tačiau, atšilus orams, dažnai tą stalą išsinešdavome į lauką, ir vaikai galėdavo žaisti su įvairiais vandens žaislais. Taip vaikui ne tik smagu, bet jis ir mokosi, kas plaukia, kas skęsta, kodėl yra vienaip ar kitaip. Kaip sakant, smagiai pažįsta pasaulį!

11. Vilhelmas žavisi varlėmis, sliekais, vabalais, sraigėmis ir t.t. ir pan. Neabejoju, kad jis - ne vienintelis. Gaila, kad aš jais nesižaviu... Bet užtat su baba ir bočiumi jie puikiai aptaria visus tėvų sodyboje gyvenančius ropliukus. Prisimenu, pas probabą ir probočių irgi buvo išmokta puiki pamoka: Viliukas buvo lauke, rinko visas varles (po lietaus) ir...susidėjo visas į kišenę. Žinoma, kad kelios jų užtroško. Todėl dabar visada deda jas į dėžutes!

12. Jeigu aplink gyvena daugiau vaikų...suorganizuokite spektaklį. Tą kiekvieną vasarą darydavo a.a. probaba - į stovyklą atvažiuodavo ne tik giminės vaikai, bet ir jų draugai: vaikai kartu gamindavo valgyti, prisigalvodavo įvairiausios veiklos ir...pastatydavo spektaklį. Kiek pamenu, visi tik ir laukdavo stovyklos, apie ją kalbėdavo jau nuo pavasario ir anksčiau.

13. Nebijokite vasaros lietaus. Šokite į guminius, užsimeskite neperšlampamą striukę ir...kartu išeikite pasiausti lietuje. Jei lietus tikrai vasariškas, galima pasiausti ir su maudymosi kostiumėliu. Atrodo, paprasta mintis, bet...juk dažnai užsidarome namuose ir lietų stebime pro langą, o kiek vaikui pojūčių, jei vis dėlto išeitumėme į lauką. Menu vieną kartą, kai tai padarėme su Augustu: jis atsistojo po daugiabučio lietvamzdžiu Jeruzalėje ir...leido bėgti tai srovei sau ant galvos! Vanduo taškėsi į visas puses, o jis net krykštė iš malonumo (jam buvo dveji metukai ir keli mėnesiai). O kur šokinėjimas lietui lyjant per balas...tiesiog fantastika!

p1080968

14. Dirbkite sodo darbus. Pernai su Morta sodinome gėles (gaila, kad neišaugo...), berniukai padėjo tėtei sodinti žolę (irgi, gaila, neišaugo...):))) Be to, kai Gabrielius tvarko sodą, tai visi vaikai padeda: renka šakas, grėbia ir t.t. ir pan. Kuo daugiau dirbate sode, tuo daugiau gali padėti vaikai: juk jie gali išrauti piktžoles, laistyti daržoves savo mažu laistytuvėliu ir t.t. ir pan. Mačiau pirkti net vaikiškus sodo įrankius. Tam, kad kuo daugiau laiko būtumėte KARTU!

15. Vasarą džiaukite rūbus lauke. Ir dar geriau - ant virvės. Tegul vaikas prisega juos skalbinių segtukais. Smulkiajai motorikai tokia veikla - lobis.

16. Jeigu nusibodo į parką važiuoti su dviračiais/paspirtukais/riedlentėmis, pasiimkite kreideles (na, tas, kuriomis galima piešti ant šaligatvio ir/arba asfalto). Manau, kad bus smagu ne tik vaikams - vaikų piešiniai akį džiugins ir visiems praeiviams.\

17. Visai neseniai pažįstama pasakojo kaip jos vyras vakarais kieme organizuoja vaikams su dviratukais varžybas.

Žodžiu, ką darote jūs, kad vaikams būtų įdomu žaisti lauke? Na, kad ir ne kasdien, bet juk kartais norisi ypatingos dienos? Kokia ji?Manau, kad ir žaidimai vonioje, ir žaidimai automobilyje - puikios temos:) Pasistengsiu kuo greičiau jas "pradėti"!

Austėja Landsbergienė
2009 06 02 06:17

Rasa, mes irgi žaidžiame ne dėl prizo...tiesiog taip daug smagiau, o ir laikas neprailgsta!

Austėja Landsbergienė
2009 06 02 06:15

aš dar pasiūlyčiau vieną temą - žaidymai vonioj :)

Ženia
2009 06 02 03:52

rasa, aš irgi prizų negalvočiau, kad žaidimas savaime išliktų prizu :)
tas korteles tai galima gražiai paruošti - pvz. prisirinkti vaizdų iš google paveiksliukų ir atpsausdinti fotolaboratorijoj :)

Ženia
2009 06 02 03:51

dėl tų šunų tai amžinos kovos, bet kaip nemalonu kai žmonės dalinasi į dvis stovyklas - vieni šunis myli labiau už žmones, o kiti šunų nekenčia labiau už hitlerį :)))) man tai ir tie ir tie patinka :)
mūsų šuniukas iš prieglaudos, ir nors tikrai turi elgesio sutrikimų (kaip ir visi vaikai, kurių vaikystė buvo sunki :) ), neįsivaizduoju sau kito keturkojo draugo įsigyjimo būdo... :) aišku jei šuo darbui, tai reik rinktis veislę, bet mums mūsų šuniukas ir taip draugas :)

Ženia
2009 06 02 03:46

Ačiū, Austėja, už sveikinimus :)

Audronė
2009 06 01 23:58

Gintare, na, sutinku, kad, jei turi gyvūną, privalai būti atsakingas už jį. Bet... Kaip galima, kaip Tu sakai, garantuoti už šunį. Net ir "stabilios" psichikos jie kartais pasiunta... Mažas bent jau nesuės... Įkąs, bet nemirtinai. O labiausiai nervina, kai einam pasivaikščiot ir sutinkam šunis be antsnukių ir pan., o šeimininkas sako, kad jis nekanda. Tada toks siutas apima!! Juk ir saviškius dar apkandžioja, tai kaip galima GARANTUOTI?? Nesąmonė. Gyvulys lieka gyvuliu. Negalėčiau saugoti, kad mano vaikas, žiūrėk, kažką ne taip padarys. Aš vaikus myliu labiau nei šunis :) Beje, dauguma keturkojams net ir dėmesio daugiau skiria nei savo vaikams :(

Audronė
2009 06 01 23:55

Aiste, galima stebėti kelio ženklus :) Ir kartu mokytis ką jie reiškia. Iš tiesų svarbu sugalvoti tokias užduotis, kad būtų galima įvykdyti.
Rasa, aš tai galvoju, kad nereikia jokio prizo :)

Rima
2009 06 01 23:38

ir mums aktualu kelionės su auto..
...koks būtų priimtiniausias ne maistinis prizas pastebėjus daugiausia kortelinių vaizdų/daiktų?

rasa
2009 06 01 22:11

Super idėjos!!! Man labiausiai patiko tas žaidimas, kur reikia kuo greičiau ką nors pamatyti ar išgirsti. Reikės būtinai pasidaryti tokias korteles kelionėms. Nors, turiu pripažinti, reikės gerai pasukti galvą, nes važiuojant autostrada Vilnius-Panevėžys, peizažas gan nykus ir vienodas ir kortelių daug nepridarysi.
Ačiū už idėjas :)

Aistė
2009 06 01 20:23

Su kokia nostalgija priminei 'sekretus'... :) Iš tų laikų prisimenu ir šokinėjimą šokdyne, ir 'per gumytę' (kiek variacijų mokėjom)...

Aq
2009 06 01 13:59

Austėja, būtų smagu surinkti į vieną vieną žaidimus automobiliui, nes ilgos kelionės su keliais vaikais labai sunkios... Reiks būtinai adaptuoti safarį ir tą jūsų kortelių žaidimą :) Kelionėse mes daug dainuojam, bet vis tiek prailgsta, nusibosta. Paskutinėje kelionėje labai padėjo gestų kalbos abėcėlė, su vyresniais galvojome žodžius ir juo sakėme gestų kalba (paraidžiui), ir dar aš rodžiau o vyresnėlis bandė perskaityti.
O dėl lauko - kadangi mes turim savo lauką, tai jame visko būna. Šiandien vaikai maudėsi vonelėje lauke, laistė viską aplinkui, tame tarpe kliuvo ir šuniukui, žaidžia smėlyje, "klases", krepšinį, gaudynes, slėpynes...

Rima
2009 06 01 01:54

mes lauke kiekviena diena buname, bet daugiau renkuosi vietas, kur galeciau paskui savaji maziu (1,5m.) sekti, t.y. leidziu jam tyrineti ir padedu kai reikia. Aplankom ir vaiku zaidimu aiksteles, cia kaip ir nieko naujo ar originalaus. Maniskiui labai patinka miske, eiti takeliu, rinkti visokius sapukus, akmenis ir pan.Kai jis dar buvo maziukas ir nesiojau nesynej, tai vis prieidavau prie medzio ir paglostydavau kamiena, ir jam leisdavau. Tai dabar miske jam butinai reikia visus medzius isglostyti :)

Vaida
2009 05 31 02:35

Audrone, didesne tikimybė, kad šuniukas neįkas tada kai šuo yra stabilios psichikos ir yra su dokumentais, nei tas kurio tevu galbut net kergt tapusavy nebuvo galima. O dėl dydžio kanda/nekanda nepriklauso. Priklauso tik nuo šeimininko ar tas šuo kas ar ne.
Todėl visi gandai apie besikandžiojančius šunis yra būtent dėl šeimininkų neatsakomybės.

Kaip ir teko girdėti atveji kai mama teisinosi ir sakė, kad su jos vaikais katinas puikiai žaidžia, niekada net nebadė parodyt pasipriešinimo ženklų, o atėjus svečiui, mažai mergytei, kažkas nepatiko kaip jinai su kate žaidė ir ta katė mergytei akį iškabino, kad po operacijos pasakė, jog vis gi mergyte matys ta akyte ir jai pasisekė. Ir šitoj situacijoj, kad ir kaip liudna butų, bet dėl visko buvo kalta šeimininkė. Jei neesi garanatuotas dėl savo gyvūno - visada stebėk ir būk pasiruošęs viskam.

Pas mus tikriausiai pagrindinė veikla su šunimis :D Matas dresuoja kartu su tetuku. Pasivaikščioti išeinam. Vieną veda Matas šunį (32kg šuo, Matas 16kg), o kitą aš vedu. Dažnai labai važiuojam į gamtą, prie ežero, mišką. O ten jau veiklos visada yra :) svarbiausia palakstyti ar pasidresuoti su šunimis ar paspirtuku, riedučiais, dviračiais, mašiniuku...
Parkuose tai lieka pasivaikščiojimai, gaudynės, aitvaras... ant taurakalnio :)

Gintare
2009 05 31 00:30

Audrone, dar labai jaunas "vyresnėlis", o koks atsakingas! Galiu tik žavėtis ir pasidžiaugti kartu!

Ir sveikinam vieną vyrutį su praėjusiu, o kitą - su artėjančiu tortadieniu!

Austėja Landsbergienė
2009 05 30 19:48

Smagi mintis dėl to safario:)

Mūsų vaikai turi tokį žaidimą, kurį reikia žaisti mašinoje: trauki kortelę iš jų krūvos ir...ten parašyta, ką turi pamatyti (pavyzdžiui, mašiną, kurioje sėdi keturi keleiviai; raudoną mašiną; žaidimo aikštelę; mašiną su pritvirtintais dviračiais ir t.t. ir pan.) Kartą važiavome į Liuksemburgą, tai jie visą kelionę pražaidė su mano mama - net nepajutome, kaip atvykome! Man tas safaris priminė tą žaidimą :)

Austėja Landsbergienė
2009 05 30 19:46

mes lauke labai mėgstam šerti ir lęsinti (nors Lietuvoje tai dabar - nusikalstama veikla :\). turim ir pastovius "taškus" (pvz. antytes prie seimo), bet kartais idomiau išeiti ir ieškoti (pvz. balandžių, prie mūsų namų jie kažkodėl retai būna, arba katyčiu, kurios kaip žinia vaikšto ten kur nori :) ).

Ženia
2009 05 30 19:43

mes artimiausiu metu būtinai išbandisim "sekretus" :) seniai pamirštas, bet toks mielas ir paprastas žaidimas :)

Ženia
2009 05 30 19:37

kažkada kažkuriam bloge aptikau įdomų užsiėmimą laukui. mums jis vis dar neįdomus :) , bet gal vyresniems patiks.
vadinasi garsų safaris.
namie reikia pasiruošt - paimat lapą, padalinat lapą į dvi dalis - vienoje dalyje parašot (ar supaišot jei vaikas dar neskaito) ką norit išgirsti, kitą dalį paliekat žymėti. galima žymėti išgirstą dalyką tik vieną kartą, o galima - tiek kartų kiek išgirdot.galima žymėti pieštuku, o galima lipdyti lipdukus. tikslas - užpildyti visus langelius. Pvz., galima išgirsti troleibusą, šuns lojimą, durų trenskmą, greitosios pagalbos sereną (kaip bonusą :) ) ir pan.
galima aišku daryti ne garsų, o vaizdų safarį, čia nuo fantazijos priklauso :)

Ženia
2009 05 30 19:37

Vyresnėliui - prieš dvi savaites sukako penkeri, o ryt mažiaus metukus minėsim :) :) :). O šuniuką Pepsį įsigijom, kai sūnus buvo dvejų metukų. kartu parsivežėm, kartu migdėm, kol paaugo, ir pan. Tik noriu pasakyt, kad didelio veislinio šuns niekada nelaikyčiau... Turim paprastą rudą kaip šokoladas šuniuką, tai nereikia nei baimintis, kad vaikams įkąs ir pan. :)

Audronė
2009 05 30 15:48

Migle, fantastiški pasivaikščiojimai ąžuolyne...net neabejoju, kad sūnus tai prisimins su didžiausia meile ir nostalgija...

Austėja Landsbergienė
2009 05 30 15:10

Musu mazius kadangi auga kaip vienturtis,kadangi vyresneliai jau suauge,tai visas dziaugsmas suniukas.Savo kieme taip su juo prisilaksto.Be to sunaus pareiga suniuka paserti ir pasirupinti,kad turetu nuolat sviezio vandens.Dar viena pramoga,tai savaitgalio rytais pasivaiksciojimai su teciu po azuolyna.Jie zaidzia keliautojus.Pasiima kompasa,savo piesta azuolyno zemelapi,suni ir pirmyn.Azuolynas senas,su labai staciomis kalvomis,piliakalniu,tai kopia,spelioja koks medis i ka panasus,stebi paukscius.

Migle
2009 05 30 14:59

Ach, Audrone, iš tiesų...lėkštės!!!

Kamuolius ir mūsų šeimyna mėgsta. Anądien atvažiavo pas mus Vilhelmo klasiokas (na, grupiokas) ir jau girdžiu klausia: O tavo tėtė namie??? Nes praeitą kartą Gabrielius su visais berniokais TAIP spardė kamuolį ir siautė, kad draugas apsipylė ašaromis, kai mama atvažiavo pasiimti jo...

O kiek vyresnėliui metų? Žinoma, dar ir vaikas vaikui nelygu... bet mūsų berniukai vis dažniau pakalba, kad norėtų gyvūnėlio. Tik vat nesutaria, kokio, nes Augustas labiau nori šuns, o Vilhelmas - katės:)

Austėja Landsbergienė
2009 05 30 04:28

Na, mum patinka dar skraidančios lėkštės. Labai patinka.
Be to, "juodai" spardom kamuolį, be jo - niekur :) pasitarnauja ir lauke gyvenantis mūsų šuniukas, ypač kai metinukas sūniukas nesiduoda rengiamas, pasakau, kad einam pas šuniuką, tai tuoj už batų griebiasi :) Nelabai norėjau auginti šunį, bet dabar, kai mano vyresnėlis taip juo rūpinasi, myli, globoja, jaučiasi atsakingas už jį, suprantu, kad gerai padarėm nusipirkę keturkojį už šokolado plytelę :)

Audronė
2009 05 30 04:18

Aušrine, ačiū, kad pasidalinote. Man ypač patiko mintis apie aitvarą (buvau pamiršus...) ir "fotoreporterius"!

Austėja Landsbergienė
2009 05 29 21:21

vilniuje gyvename prie pat vingio parko, tad parke su vaikais (2 mėn. mazyliu ir devynmeciu vyresneliu) praleidziame nemazai laiko kiekviena miela diena. ir blogo oro pas mus nera! turint lietaus apsauga vezimeliui ir guminius botus! :) siaip didesne dalis vyresnelio draugu, klasioku gyvena salimais, tai jau tapo iprasta, kad jie susitaria susitikti parke vakarop ir zaidimu bei atrakciju netruksta kelioms valandoms. krumuose irenginejamos bustines, rengiamos sraigiu varzybos, i trasa "eina" balionai, vandens sautuvai, kreideles. o kartais grazu buna ziuret, kaip jie susede ant suoliuko varto vaikiskus zurnaliukus (ypac domina puslapiai su vaikiskais anekdotais). kai draugu parke nebuna, o dviratis jau buna pabodes, pasiimame i parka aitvara, kartais sugalvojame dirbti "fotoreporteriais". mano vaikui labai patinka paciam fotografuoti visokias zoleles, o ypac mama :)

Ausrine
2009 05 29 17:03

 

"Vaikystės Sodo" Šeštadieninė mokyklėlė Mažasis mokslininkas! Daugiau informacijos rasite ČIA