Blogas

Kategorijų filtras:
Rugsėjo 23

Talentingas vaikas - džiaugsmingas rūpestis.

Šis mano straipsnis buvo spausdintas žurnale TAPATI.

Rugsėjo 23

Gyvūnų pasaulio "frikučiai".

Anglų kalboje yra toks žodis "freak". Na, jis - daugiau neigiamo pobūdžio. Tačiau aš jau ne vieneri metais "frikučiais" vadinu (meiliai) įvairius keistuolius. Jei "frykas", tai blogai, o jei "frikutis"  -  nieko blogo :) Net savotiškai miela:) Šiandien perskaičiau šešuro atsiųstą laiškutį apie gyvūnų pasaulio "įdomybes", tačiau mane tiesiog tempė už liežuvio pasakyti "frikučius" :D

Rugsėjo 22

Jeigu jums atrodo, kad vaikas darželyje niekada nepripras...

Rugsėjis jau į pabaigą, tačiau daugelio tėvų nerimas ne mažėja, o auga. Atrodo, kad praėjo jau BEVEIK mėnuo, o vaikas, paliekamas darželyje, vis dar verkia. Kaip puikiai įvardino viena mama: vaikas paliekamas verkia, nenori prisileisti svetimų žmonių ir nežaidžia kolektyvinių žaidimų. Ar tai normalu?

Rugsėjo 22

Carpe diem.

Carpe diem. Vienu metu tai buvo mano mantra. Aš ją interpretavau: džiaukis kiekviena akimirka :) Ir vos ne ant visų sąsiuvinių mokykloje buvau užsirašiusi. Tačiau šiandien - žiūrėdama sustabdytas akimirkas - tiesiog negalėjau negalvoti, kad lietuviškasis: sustok, akimirka žavinga! taip pat yra nepaprastai taiklus.

Rugsėjo 21

Dažnai Užduodami Klausimai (apie Vaikystės Sodą)

Kadangi jau išsikristalizavo dažniausiai užduodami klausimai, tai surinkau juos visus į vieną vietą. Jeigu kils daugiau klausimų, šį įrašą vis papildysiu.

Rugsėjo 20

Pradedu labai abejoti atsitiktinumu mūsų gyvenime...

Rugsėjo 20

19.10 šiandien per BTV apie vaikų mitybą ugdymo įstaigose.

Laida - KARŠTAS VAKARAS. Kodėl žinau, kad tokia bus, tiksliau, iš kur žinau, apie ką bus? Ogi pasakiau savo nuomonę iš Briuselio šiuo klausimu :) Pasirodo, vaikams žada neduoti sriubos. Bet dabar jau važiuoju susirinkti vaikų iš ugdymo įstaigų. Ir dar reikia susitarti su karščiuojančia Gertrūda, kad palauktų mašinoje, kol nubėgsiu iki kiemo vis susitinkti vaikų - vadinasi, reikia pasiruošti įvairių gėrybių į mašiną:) Jeigu žiūrėsite - papasakokite. Nes labai įdomu, kokios nuomonės ir požiūriai bus išsakyti:)

Rugsėjo 20

Knyga vaikams. PASAULIO ATLASAS SU LANGAIS.

Išvažiuodama į Belgiją, gavau dovanų: Knygų Klubas tinklaraščiui padovanojo krūvą knygų, apie kurias, sakiau, išsakysiu savo nuomonę tinklaraštyje. Pirmoji knyga, kurią noriu aprašyti, yra knyga vaikams. Ir kurios, kaip sakant, namuose net nebeturiu. Mat - vos mums grįžus - Morta buvo pakviesta į gimtadienį. Ir, kaip sakant, reikėjo greitai sugalvoti, kokią gerą dovaną draugei padovanoti. O, mano manymu, veik visada geriausia dovana yra knyga. Tai štai pravėriau aš tą savo maišelį ir...net žagtelėjau išvydusi knygą, kurią jau turime! Тai buvo Pasaulio atlasas su langais. Tiesa, mes ją turime prancūziškai! Kai gavome pernai dovanų čekį iš draugų, knygyne išrinkau būtent šią knygą, nes ji man pasirodė itin įdomi ir tinkanti vaikams!

Rugsėjo 20

Diskusija dėl motinystės atostogų Anglijoje...ir Lietuvoje.

Ach, ta amžina diskusija! Lietuvoje ji keliauja bangom: atrodo, nurimsta, nurimsta, ir staiga vėl atsirita banga (dažniausiai kam nors bent užsiminus apie motinystės atostogų trumpinimą). Kaip tik vakar kalbėjau su slovėne. Ji sako: na, kaip Lietuvoje? Sakau, oi gerai, tikriausiai ilgiausia galimybė būti su vaiku šiam pasaulyje :) Tai ji ir sako: eik, eik, pas mus tokia:) Pasirodo, pas juos metai, ir jie tuo labai didžiuojasi. Kai pasakiau, kad pas mus dveji, ji net žagtelėjo: WOW. Ir, žinoma, antras klausimas buvo: o iš kur valstybė - tokia kaip Lietuva - ima ŠITIEK pinigų??? Ai, sakau, neklausk - aš jau seniai perdegiau šituo reikalu. Šiandien šį pokalbį priminė žiūrėta BBC diskusija.

Rugsėjo 19

Dar viena diena - mums jau paskutinė - be automobilio Briuselyje.

Ar esate patyrę tą jausmą, kai pradedi gyventi paskutinio nuotaika? Labiausiai tą jausmą prisimenu iš tų laikų, kai man buvo 16 metų ir išsiruošiau į JAV. Atrodė, kad išvažiuoju amžiams: paskutinė diena mokykloje, išleistuvės, paskutinis rytas namuose, paskutinis užbėgimas į parduotuvę... Ir štai prasidėjo paskutiniai metai Belgijoje. Todėl ir šiandien - paskutinė diena be automobilio Briuselyje mums vis dar gyvenant čia. Pirmą kartą susigraudinau nuėjus su vaikais į mokyklą. Kai pagalvojau, kad paskutinį rudenį ir paskutinė nauja mokytoja. Dabar tie paskutiniai pasipils vienas po kito...

Rugsėjo 16

Apie geriausius universitetus.

Šį savo įrašą noriu pradėti Malcolm'o Gladwell'o (kuris buvo įdomiausias šios mano vasaros atradimas. Čia be Jared Diamond'o. Kurį atradau dar pavasarį ir kuris - anot Gabrieliaus - yra apsigyvenęs mūsų namuose:)) citata, kurią naudojau jau ir rašydama apie laidas vaikams: “What we do as a community, as a society, for each other, matters as much as what we do for ourselves. It sounds a little trite, but there’s a powerful amount of truth in that, I think.” Nes aš manau, kad aplinka, kurioje esame, kurioje augame, kurioje mokomės daro MILŽINIŠKĄ įtaką. Tėvų namai gali būti puikūs, bet jei mokykloje klasiokai keikiasi, kalba tik apie "Kriminalinę kroniką" (laisvai galima keisti į kitą panašaus lygio laidos pavadinimą) ir kur gauti cizų (irgi galima laisvai keisti), tai net nesvajok apie tokį rezultatą, kokį turėtum, jei keiksmažodžiai ir patyčios mokykloje būtų netoleruojami, diskutuojamos knygos (nes TV beveik niekas nežiūri, nes neturi tam laiko...) ir eina iš vieno būrelio į kitą su draugais arba žaidžia Petanque/šachmatais ir pan. ;)

Rugsėjo 16

Nauja laida vaikams - "Linksmoji šeimynėlė".

Na, štai, sulaukėme dar vienos laidos vaikams. Aš jau maniau, kad be "Telebimbam" ir "Gustavo enciklopedijos" daugiau niekas nieko ir ne(be)pasiūlys. Pasirodo, klydau. Tiesa, "Telebimbam" nebėra LTV eteryje. Nežinau, ar man labai gaila, nes mūsų vaikai laidos nebežiūrėjo. Bet kol buvo maži berniukai, tai šios laidos buvo vienintelės, kurias žiūrėjo. Nuo pirmų dienų Belgijoje (atvykus Augustui buvo šešeri, o Vilhelmui ketveri) nebežiūrėjo "Telebimbam" (neįdomu, nuobodu, mažiukams), o maždaug po metų nebesudomindavo ir "Gustavo enciklopedija".  Bet grįžkime prie "Linksmosios šeimynėlės".

Rugsėjo 15

Ką gali daryti suaugęs, jei yra patyčių liudininkas?

Ingos ir Jurgytuko paskatinta sėdau rašyti šio įrašo. Na, kad neliktų n metų tame be pabaigos sąraše, apie ką noriu parašyti į tinklaraštį. Lyrinis nukrypimas: parašyti noriu tiek daug apie ką ir gavau per vasarą tiek laiškų, kad vien nuo tos minties paskausta galvą. Iš tiesų atsiprašau visų, kuriems neatrašiau visą šią vasarą (o tokių buvo bent keletas į savaitę...), bet mano penktasis kūdikis buvo/yra reikliausias iš visų iki šiol turėtų :)

Rugsėjo 15

Ar mokate pakuoti daiktus?

Visada maniau, kad moku. Na, gal dėl to, kad man daug kas patikėdavo pakuoti. Mat aš - anot kai kurių draugų ir artimųjų - galiu labai kompatiškai supakuoti daiktus. Tačiau - kaip visada - viskas priklauso nuo to, su kuo lygini. Kai pažiūrėjau šį vaizdo įrašą, tai taip ir žagtelėjau: GERULIS!

Rugsėjo 14

Už klasės durų...

Ką tikimės išgirsti atėję į pirmąjį tėvų susirinkimą? Gal gauti instrukcijas, ko iš mūsų vaiko tikimasi? O gal kaip jis bus ugdomas? O gal išvis neinate į tuos susirinkimus, nes jie - tik laiko gaiši(ni)mas? Gal manote, kad jūs rūpinatės vaiku namie, o mokykla tegul dirba savo darbą? Einate viena(s)? Su sutuoktiniu? Iš tiesų nepaprastai įdomu. O aš papasakosiu, kaip buvo man.

Rugsėjo 14

Gerkime vandenuką.

Kai galvoje rutuliojosi Vaikystės Sodo koncepcija, viena pirmųjų su maistu susijusių minčių buvo ta, kad Vaikystės Sode vaikams būtų tik vandenukas. Ne kartą buvau skaičiusi, kad natūralios sultys (kuriomis labai daug kas labai labai džiaugiasi) yra it saldaniai: geri saldainiai, tačiau saldainiai, todėl jais piktnaudžiauti nereikėtų.

Rugsėjo 11

Prasidėjo nauji mokslo metai...prasidėjo patyčios.

Rugsėjo 11

Mano nepakartojamoji Morta...

Šįryt Morta atsikėlė, renkasi rūbelius (žinoma, tik pati!) ir sako:

Rugsėjo 10

Ar mėgstate "čirvinius" blynus?

Aš visą vaikystę galėjau misti vien blynais. Ir buvo pasaulyje tokia vieta, kur tuo ir mitau - pas savo močiutę Kretingoje. Ji net neklausdavo, ko norėčiau - kepdavo blynus: per visą keptuvę, plonus, storus, mielinius, su obuoliais, su šviežiomis uogomis...net su agrastais. O jau jos blynai būdavo tokie, sakyč, užgavėniški...nieko nepagailėta! Kartais net pagalvoju, kaip aš tada taip juos valgiau, nes juk jie labiau buvo čirškinti, nei kepti (o aš riebaluoto maisto nemėgstu...čia jau matau kaip Renata iš manęs juokiasi, nes ji sako, kad aš siaubingai išranki maistui ir reikia stebėtis, kad iš mano vaikų toks tik Augustas!!! :) ).

Rugsėjo 10

A self-organizing system...ar reikia XXI amžiuje mokytojų?

Pradėsiu nuo to, kad aš manau, jog reikia. O šiandienines mintis pažadino Sugata Mitra - dar vienas TED kalbėtojas, kuris atliko eksperimentus, kurie įrodė, kad vaikai gali daug daugiau ir kuris sako savo kalboje: mokytojas turi naudoti močiutės metodą: žiūrėti pro petį, ką daro vaikas ir...juo žavėtis! Nepritariu teiginiams, kad - jeigu mokymą gali atlikti mašina - ji jį ir turėtų daryti (o ne žmogus). Yra daugybė darbų, kuriuose iš tiesų žmogų gali pakeisti mašina/kompiuteris, tačiau žmogaus auginimas, manau, nėra tas darbas. Tačiau Sugata Mitra kalba ne apie tai: jis kalba apie tai, kad jei mokytoją gali pakeisti mašina, tai ji ir turėtų jį pakeisti. Suprantate? Geriau jau kompiuteris, nei blogas mokytojas! Be to, struktūra turi būti, tačiau mes turime kuo mažiau kištis į procesą. Taip, užduokime klausimą, tačiau leiskime vaikui pačiam rasti atsakymą.

Rugsėjo 09

SAVAITGALIAI SU PASAKA. KVIEČIAME ATVYKTI!!!

Šį savaitgalį įvyks pirmasis savaitgalio su pasaka renginys-projektas, kurio metu šeimos bus skatinamo kūrybingai leisti savaitgalius: RUGSĖJO 11 DIENĄ 12 VALANDĄ VAIKYSTĖS SODO KOMANDA (Šįkart - Renata) KVIEČIA JUS VISUS Į KŪRYBINĘ DIRBTUVĖLĘ, kurios tema - H.K.Anderseno pasaka "Bjaurusis ančiukas". Po dirbtuvėlių visi dalyviai keliaus žiūrėti filmuko "Bjaurusis ančiukas ir aš". Šios dirbtuvėlės - tarsi teminė šeštadieninė mokyklėlė. Mokestis - 15lt už VISKĄ!!! Na, mes su Agne iš "Pasakos" dėliojomės ir vienaip, ir kitaip...kaip padaryti, kad ateiti galėtų kuo daugiau vaikų. Pavyzdžiui, kai kurios šeštadieninės mokyklėlės yra populiarios, tačiau gan brangios, be to, reikia įsipareigoti mokėti iškart už daug kartų.

Rugsėjo 09

Austėja, kodėl ne mokykla?

Kai kelintą kartą išgirdau klausimą-teiginį, kad su mano patirtimi, išsilavinimu ir pan. reikėjo steigti mokyklą, o ne sodą, pagalvojau, kad pribrendau atsakymui, kodėl mažų, o ne jau ūgtelėjusių žmonių edukacija atrodo mano gyvenimo tikslas.

Rugsėjo 09

Viena iš Vilniaus į Briuselį su dvimete ir keturmete - įmanoma!

Va taip va. Išlindau iš dušo. Po kelionės. Ir didžiuojuosi savimi :) Ir dar labiau savo nuostabiomis fantastinėmis keliautojomis Morta Sofija ir Gertrūda Elena. Nes užvakar vairavau nuo 9val ryto iki 1.30val nakties Vilnius-Berlynas, o vakar - nuo 10val iki 19val Berlynas-Briuselis. O mergaitės VISĄ TĄ LAIKĄ išbuvo mašinoje. Ai, apie mašiną. Labai džiaugiuosi, kad neatidaviau jos valyti prieš kelionę. Smart move :)

Rugpjūčio 31

Su rugsėjo pirmąja!

Ir štai dar vieno ištrauka...

Rugpjūčio 28

ATVIRŲ DURŲ DIENA "VAIKYSTĖS SODE"

Pirmadienį, rugpjūčio 30 dieną, 18 valandą, bus atvirų durų diena "Vaikystės Sode". Tai - galimybė susipažinti su "Vaikystės Sodo" ugdymo programa, pasikalbėti, užduoti klausimus, kurie rūpi, bei gyvai pabendrauti su manimi ir pedagogėmis.

Rugpjūčio 22

Kaip mes ruošėmės...

Iš tiesų negaliu patikėti, kad nekaip neateinu iki tinklaraščio. Teisybę pasakius, vos ne kasdien ruošiuosi ateiti, bet nulaužia nuovargis. Toks juodas juodas nuovargis. O jis juodas dėl labai paprastos priežasties - dirbu po keliolika valandų. Ir dar, kaip sakant, esu vieniša mama. :) Na, ne visada su keturiais vaikais, bet... Rūpesčių daug. Nerimo daug. Matyt, ir tai daro savo.

Rugpjūčio 14

VASARA SU PASAKA. II-asis šeštadienis.

Šį šeštadienį galėčiau pavadinti siurprizų šeštadieniu: susitikau seniai matytą pusbrolį, atėjo du mano belgiški vaikai, susipažinau "gyvai" su dviem žmonėmis, su kuriais iki šiol bendravau tik virtualiai, mūsų renginį filmavo Labo Ryto laida ir atėjo netikėtai daug žmonių! Be to, šįkart vaikai dar aktyviau dalyvavo, nei praeitą kartą, o man tik dar labiau širdis dainavo! Deja, nuotraukos darytos tik pačioje pradžioje - kol Renata dar nepabėgo į darbelių centrą. Na, bet nuotaiką, manau, tikrai pajusite! :D

Rugpjūčio 13

Mano dienos kaip šventė...

Ir aš visiškai nejuokauju. Esu paskendusi Vaikystės Sode. Šiandien Gabrieliui pasakojau, kad dažniausiai 10val jau turiu susitikimą. Iki tol rašau laiškus, todėl keliuosi 7.30. Iš Vaikystės Sodo grįžtu apie 23.00. Tada vėl sėdu prie kompiuterio, nes per dieną gaunu vidutiniškai 30 laiškų. Kol į visus atsakau, dažniausiai jau švinta. Kai suskamba žadintuvas, kišu galvą po antklode ir galvoju: dar minutėlę, darrrrrrrr minutėėėėėėlęęęęęę.... :D

Rugpjūčio 08

Amelijos fėjų fiesta.

Amelija, kartu su mama Julija, atsiuntė savo fėjų šventės aprašymą.

Rugpjūčio 07

"VASARA SU PASAKA". I-as šeštadienis.

Rugpjūčio 04

"VASARA SU PASAKA" įvyks bet kokiu oru!

Turiu dvi nuostabias naujienas, susijusias su "VASARA SU PASAKA" renginuku. MES GAVOME KNYGŲ DOVANŲ ir KINO TEATRAS "PASAKA" PASIŪLĖ RENGINUKUI SAVO PATALPAS JEI LYTŲ :D Tačiau apie viską iš pradžių...

Rugpjūčio 01

Terrible Two's arba kodėl aš taip myliu dvimečius.

Turbūt nenustebsite, kad man labiausiai patinka 0-10 metų vaikai. Žinoma, savi vaikai - nesiskaito. Jie patiks ir tada, kai vaikščios su lazdelėmis (jei Dievas duos man sulaukti tos dienos...). Tačiau iš visų pyplių man žaviausi yra dvejų metų pypliai. Jie dar tokie minkštučiai, tokie kūdikėliškai mielučiai, tačiau pritrenkiantys savo besiskleidžiančiom asmenybėm taip, kad iš esmės - bendraujant su dvimečiu - esi arba nuolat išsišiepęs, arba atvipusiu žandikauliu.

Liepos 31

Eilėraščiai, kurie užklysta naktį...

Šiąnakt, pusę antros, pagalvojau apie Robert Burns eilėraštį "A Red, Red Rose". Ar žinote, kad Burns'as labai stengėsi išsaugoti tradicines škotiškas dainas ir, galima sakyti, garsioji "Auld Lang Syne" šiandien yra dainuojama jo dėka?

Liepos 31

Išankstinė registracija baigta!

Štai ir prabėgo 23 dienos nuo tos dienos, kai paskelbiau apie išankstinę registraciją į Vaikystės Sodą. Kaip ir sakiau, liepos pabaigoje išankstinė registracija baigėsi.

Liepos 31

Kai kas nors norės pastatyti man darželį...

Liepos 31

Kaip aš lankiausi VMI arba "Niekas nenori 'lyšno'darbo"

Nežinau, kokie jūsų potyriai iš VMI, o štai aš vieną dieną nuvežiau 3 vaikus Gabrieliaus sesei, Gabrielius su ketvirtuoju išvažiavo pas dantistę, o aš - be visų kitų reikalų - važiavau į VMI.

Liepos 29

Ar išmestumėte šeimą su 6 vaikais?

Perskaičius šį delfi straipsnį, kilo daug minčių. Mano išeities taškas - vaikai turėtų kentėti minimaliai - nesvarbu, kokie jų tėvai. Bet ar jūs norėtumėte tokiai šeimai duoti savo būstą? Likti su keliolikos tūkstančių skola JUMS? Ar vis dėlto turėtų būti veikiantis mechanizmas, kaip valstybė galėtų pasirūpinti piliečiais, kuriems iškyla sunkumai, kad nenukentėtų kiti piliečiai? Suprantu, kad atsimušinėjima tuo, kad nėra pinigų, kad socialinių būstų ir taip trūksta, bet vaje vaje kaip liūdna, kad mūsų socialinė (pagalbos) sritis yra tokia...suvargusi?

Liepos 28

Ką manote apie tokį valgiaraštį?

Ką gi, šiandien prašysiu jus truputį papriekabiauti: kelios galvos geriau, nei viena! Jau baigiu apsispręsti dėl maitinimo. Jam turėjau keletą reikalavimų: a) kad tiektų įmonė, kuri jau turi patirties ir įdirbį tiekiant maistą vaikams, nes visiškai nesinorėjo eksperimentuoti šioje srityje; b) kad įmonės politika būtų lanksti ir atsižvelgtų į mano prašymus ir c) svarbiausia - visavertis ir kokybiškas maistas.

Liepos 28

Tetos Elenos tortas Gertrūdai Elenai:)

Šiandien dirbau pas šešurą, o į susitikimus mane išleisdavo vyro sesuo Elena, vaikų (ir ne tik :)) meiliai vadinama Elium. Tai štai jie su Vilhelmu šiandien meistravo Gertrūdai gimtadienio tortą. Kadangi jo nekepė, tai ir rašau, kad meistravo. Tortą ir aš, ir Gabrieliaus brolis Jonas įvertinome kaip labai puikų, o kadangi jo receptas buvo sukurtas būtent Gertrūdai būtent šiandien, tai ir dalinuosi Tetos Elenos torto Gertrūdai Elenai receptu:

Liepos 28

Kultūriniai skirtumai...

Šiandien visai atsitiktinai pagalvojau, kad lietuvių kalboje nesantuokinis vaikas yra (šiandien tiksliau būtų sakyti "būdavo") dar vadinamas "mergos vaikas", "benkartas", na, visi žinome, kad šis žodis - ne pats mieliausias. O štai anglų kalba nesantuokinis vaikas yra...