„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Atsisakome sauskelnių – pratinamės prie „puodo”
2008 08 08

Straipsnis iš www.alfa.lt

Kada?

Tas magiškas klausimas, kuris neduoda tėveliams ramybės: kada REIKIA atsisakyti sauskelnių? Atsakymas vienas – tada, kai ir jūs, ir vaikas esate tam pasiruošę. Jūs būsite pasiruošęs tada, kai galėsite skirti tam laiko, dėmesio bei energijos kiekvieną dieną maždaug tris mėnesius.

Jūsų vaikas yra pasiruošęs tada, kai pradeda suprasti, kad sauskelnės pilnos arba moka pasakyti, kad nori į tualetą. Paprastai vaikai gali tai padaryti būdami 18-24 mėnesių (kai kurie užtrunka iki 36mėn).

Kaip pasiruošti ir paruošti vaiką?

Norite to ar nenorite, tačiau vaikai daug lengviau išmoksta naudotis tualetu ir daug greičiau supranta, kam jis reikalingas, kai mato, ką jūs jame darote (žinoma, jauskite ir ribas!). Paaiškinkite vaikui, ką darote, leiskite nuleisti vandenį.

Jei nuspręsite naudoti puoduką, nusipirkite jį iš anksto ir vis žaisdami „pasėdėkite“. Leiskite vaikui tyrinėti puoduką, tegul sėdi tada ir tiek, kiek nori. Jeigu gyvenate per kelis aukštus, reikės turėti puoduką kiekviename. Jei manote, kad naudositės tualetu, nusipirkite vaikišką dangtį (dabar yra ir labai patogių su laipteliais bei rankenėlėm). Iš pradžių vaikui bus labai įdomu pačiupinėti, užsilipti. Leiskite vaikui tyrinėti ir žaisti – nors ir ne pagal paskirtį. Jei nori, tegul sėdi su kelnėm. Tegul sėdi tiek laiko, kiek nori. Jokiu būdu neverskite vaiko nusirengti arba sėdėti tol, kol „kažką padarys“.

Kai matysite, kad vaikas apsiprato, pasiūlykite pabandyti pasėdėti „taip, kaip brolis/sesė/mama/tėtė“ ir pan. Pasistenkite, kad vaikui nebūtų šalta ir/ar nemalonu – taip tik sulėtinsite procesą (puoduką galima pastatyti prie šildytuvo arba perlieti karštu vandeniu ir nušluostyti (paprastai vaikai labai nemėgsta sėstis ant šlapio paviršiaus). Parodykite vaikui, kodėl žmonės naudojasi tualetu – sauskelnių turinį išmeskite į tualetą ir nuleiskite. Paprastai vaikai susidomi ir nori tai daryti patys. Leiskite.

Kaip išmokyti naudotis tualetu?

Kai vaikas jau ramiai sėdės ant pasostės ir nuleidinės vandenį, pradėkite mokyti „eiti į tualetą“. Geriausia tuo metu vaiką aprengti laisvomis, lengvai nusitraukiamomis kelnėmis. Kai įtariate, kad vaikas gali norėti į tualetą (prieš ar po miegelio, daug išgėręs ir t.t.), pasodinkite jį ant puoduko. Dažnai tėveliai iš vaiko išraiškų arba elgesio pastebi, kad „jau laikas“. Kai kurie vaikai patys išmoksta pranešti, kad jiems reikia į tualetą: ar pasako, ar ima plėšti žemyn rūbus, ar sustingsta. Ypač tą galima pastebėti jei labai įsitraukęs į veiklą vaikas staiga nustoja žaidęs. Pastebėta, kad vaikai dažniausiai tuštinasi vieną kartą dienoje, praėjus maždaug valandai po valgio, o šlapinasi valandą po to, kai atsigeria.

Kad pratinimas būtų efektyvesnis, ne tik stebėkite signalus, bet ir klauskite, ar vaikas nenorėtų atsisėsti ant puoduko bei vis skatinkite jį tai padaryti. Rekomenduojama, kad pradžioje vaikas sėstųsi ant puoduko maždaug kas 1 ½-2 valandas.

Kadangi ne visiems vaikams šis pereinamasis periodas yra malonus, nepalikite vaiko vieno (nebent matote, kad jam jūsų nereikia). Kol vaikas sėdi ant puoduko, jam galite skaityti arba pasikalbėti. Būtinai pagirkite, kai vaikas pasinaudoja tualetu ir jokiu būdu nebarkite, jei vaikui nepasisekė. Turėkite kantrybės.

Kiek tai užtruks?

Manoma, kad pereinamasis periodas paprastai užtrunka apie 3 mėnesius. Labai svarbu, kad visą tą laiką būtumėte kantrūs ir geranoriški. Nebauskite vaiko, jei jam nepasiseka. Jei vaikas – jaunesnis nei trejų metų – neatpranta per 3 mėnesius, tikriausiai jis dar tam nėra pasiruošęs, tačiau vis dėlto verta pasikonsultuoti su daktaru, jei jūsų vaikas jau arti trečiojo gimtadienio.

Procesą gali palengvinti ritualai:

Dainuokite vis tą pačią dainą TIK TADA, kai vaikas sėdi ant puoduko (savaime suprantama, kad daina turi labai patikti mažyliui, ir jis labai nori ją vis išgirsti!)

Plokite ir šokinėkite kaskart, kai vaikas pasinaudoja tualetu. Iš šono gali atrodyti kvailai, tačiau pažįstu vaiką, kuris vien dėl to, kad pamatytų savo tėvus taip besielgiančius, per keletą savaičių visiškai atprato nuo sauskelnių. Verta? Be jokių abejonių!

Išsirinkite keletą knygelių, kurias skaitysite TIK tualete (ant puoduko).

Jei pratinate berniuką, į tualetą įmeskite ledo gabaliuką/nedidelį sausainį ar pan., į kurį vaikas turi pataikyti. Taip berniukas stebuklingai greitai išmoksta pataikyti ten, kur reikia!

Tualeto vandenį galite nudažyti raudonais arba mėlynais maistiniais dažais. Vaikui bus nepaprastai įdomu matyti, kaip vanduo pasikeičia į oranžinį ar žalią (be to, mokysis, kas įvyksta, kai maišome tam tikras spalvas!)

Girkite, girkite, girkite. Jei turite šunį, kurį vaikas myli, kaskart jį pakvieskite „pasidžiaugti“.

Turėkite siurprizų maišelį. Kaskart, kai vaikui pasiseka pasinaudoti tualetu, tegul jis iš maišelio išsitraukia siurprizą.

Vyresniam vaikui galite pasiūlyti apdovanojimą: tualete ant sienos priklijuokite kirmėliuką (traukinuką, liniją ar pan.). Kiekvieną kartą, kai vaikas pasinaudoja tualetu, priklijuokite lipduką. Kai apklijuosite visą kirmėliuką, važiuokite į parduotuvę, kur vaikas galės išsirinkti prizą.

Mergaitėms yra patogiau, jei tuo metu, kai jos mokosi, vilksite sukneles.

Nepamirškite, kad kiekvienas vaikas yra kitoks. Vienam reikės kelnaičių su paveiksliukais, kitam reikės „paskutinių paskutiniausios“ sauskelnių pakuotės, o kitam…tiesiog užteks, kad jūs pasakysite – viskas, daryk, ką nori!tam, kad atprastų nuo sauskenių. Tačiau ir jums, ir vaikui šis procesas bus daug malonesnis, jei jo neskubinsite, jei išlauksite ir jei kartu pasidžiaugsite dar vienu – šįkart tikrai nemažu – žingsneliu iš kūdikystės į vaikystę!