„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Broliai ir sesės viename kambaryje?
2008 08 05

http://www.alfa.lt/straipsnis/149600

Dauguma tėvų negali sau leisti kiekvienam vaikui išskirti po atskirą kambarį – ypač, jei vaikų yra daugiau. Tačiau yra tėvų, kurie mano, kad dalydamiesi kambariu vaikai augs artimesni vienas kitam. Yra ir jiems prieštaraujančių. Taigi ką daryti ir kaip yra iš tiesų?

Kaip visada yra dvi pusės. Jūs turbūt girdėjote apie brolius / seseris, kurie per kambario vidurį pastato įsivaizduojamą sieną. Tačiau girdėjote ir apie tėvus, kurie savo vaikus nori matyti viename kambaryje, nes jie prisimena tuos nuostabius laikus, kai gyveno su savo sese / broliu. Teisybę pasakius, daug kas priklauso nuo tėvų.

Gerosios ypatybės

Visų pirma gyvendami drauge vaikai išmoksta derybų meno. Diskutuodami, kaip pasidalyti, kaip dekoruoti / apstatyti kambarį, vaikai dirba kartu, kad pasiektų bendrą tikslą. Žinoma, diskusija ne visada yra civilizuota, tačiau tėvai privalo nustatyti taisykles, padedančias vaikams priimti sprendimus.

Antra vertus, matydamas gerus brolio / sesers darbus, užsikrečia ir kitas vaikas. Pavyzdžiui, jei vienas skaito, pradeda skaityti ir kitas. Jei vienas turi nuostabų humoro jausmą, kitas pradeda suprasti humorą. Jei vienas labai kūrybingas ir kitas darosi kūrybiškesnis. Gyvendami drauge vaikai nuolat stebi vienas kitą ir lengvai perima visa, kas geriausia (ir ne tik) iš savo brolių ir seserų.

Dauguma tėvų vaikų gyvenimo kartu privalumu laiko tai, kad vaikai augs artimesni vienas kitam. Betgi vaikai teigia, kad jiems smagiausia yra tai, kad niekada nereikia likti vienam naktį. Vaikams, kurie nemėgsta tamsos, vienatvės, kurie sapnuoja košmarus ar bijo pabaisų, miegoti kartu su broliu / sese yra išsigelbėjimas.

O jūs turite daugiau erdvės bendrai šeimos veiklai. Yra vaikų, kuriems daug smagiau turėti bendrą miegamąjį ir bendrą žaidimų kambarį, o ne po atskirą kambarį kiekvienam.

Gyvenimo drauge privalumai:

– sutaupoma erdvės

– vaikai išmoksta ieškoti kompromisų

– vaikai išmoksta dalytis

– vaikai auga artimesni vienas kitam

– vaikai įgyja gebėjimų, praversiančių ateityje gyvenant su kitais žmonėmis (universiteto bendrabutyje, su sutuoktiniu ir pan.)

Blogosios ypatybės

Taip, kaip išmokstama gero elgesio, galime išmokti ir nepageidautino. Pavyzdžiui, vakare gali pasipilti nesibaigiantis: noriu gerti, noriu į tualetą – jie tarsi varžosi, kuris ilgiau neužmigs ir pan.

Kai kurie vaikai gali gyventi drauge be jokių pastangų. Tačiau labai skirtingų temperamentų vaikai gali taip konfliktuoti, kad prarasite kantrybę. Taip gali būti, jei vienas vyturys, o kitas – pelėdžiukas, vienas – pedantiškas tvarkinguolis, o kitas – mėgstantis gyventi nevaržomai. Prieš apgyvendinant vaikus drauge labai svarbu į tai atsižvelgti.

Na, ir, žinoma, blogiausia yra tai, kad vaikai turi labai mažai privatumo. Vyresni vaikai nori pabūti vieni, jiems reikia savo erdvės. Konfliktų gali kilti ir tada, kai pas vieną vaiką ateina draugų. Ką daryti kitam?

Gyvenimo drauge trūkumai:

– nesutampa asmenybės

– nuolatiniai barniai dėl erdvės ir nuosavybės

– nesutarimai dėl kambario apipavidalinimo

– vidinis pyktis, kylantys dėl to, kad vaikas neturi savo erdvės

– jausmas, kad nėra nieko privataus

Apsisprendimas

Gerai apsvarsčius, ta blogoji pusė nėra jau tokia bloga ir tikrai galima rasti sprendimą. Tiesiog reikia pasukti galvą, kaip sumažinti neigiamą jos poveikį. Tačiau, pavyzdžiui, daug paprasčiau vaikus migdyti, kai jie viename kambaryje: galima sukristi kartu su jais į lovą, skaityti knygą, leisti jiems pasišnekučiuoti prieš užmiegant. Kai vaikai vyresni (išaugę iš darželio ir baigiantys pradines klases), pasiteiraukite, ką jie apie tai mano. Dažniausiai vaikai geriausiai žino, ar galės gyventi drauge. Jei matote, kad situacija yra labai sudėtinga, galbūt vertėtų pagalvoti apie privačios (nors ir nedidelės) erdvės sukūrimą vyresnėliui įstiklintame balkone, tamsiajame kambarėlyje, svetainėje. Tačiau gali būti ir taip, kad primygtinai reikalavę atskiro kambario vaikai jau po savaitės vėl gyvens drauge, nes atskirti jie pamato, kad… daug smagiau buvo „šeimyniniame bendrabutyje“!

Kai kurie tėvai nerimauja dėl skirtingos vaikų lyties. Tokiems verta prisiminti, kad milijonai vaikų sėkmingai auga gyvendami drauge su tos pačios ir priešingos lyties broliais / seserimis ir atranda erdvės privatumui. Žinoma, tas klausimas retai iškyla, kol vaikai yra darželinukai, tačiau jiems ūgtelėjus pradedame jausti tam tikrą spaudimą. Tačiau gyventi kartu gali ir tos pačios, ir priešingos lyties vaikai – tik galbūt reikia daugiau taisyklių ir daugiau diplomatijos, kai vaikai skirtingų lyčių.

Jeigu vaikai nesutaria, kaip dekoruoti kambarį, jūs:

– nuspręskite, kad iš esmės kambarys bus neutralios spalvos, o jau tada ,,savo pusę“ kiekvienas puoš taip, kaip nori (paveikslai, plakatai ir pan.)

– dėl užuolaidų, tapetų, spintų ir pan. reikėtų susitarti

Kiekvienas vaikas turi turėti savo:

– lovą (su savo patalyne, užtiesalu ir pan.)

– spintą

– lempą (naktinę ar stalinę)

– lentyną / komodą

Netgi puikiausiai sutariantys broliai / seserys gali susipykti. Tokiais momentais labai svarbu, kad vaikai žinotų taisykles, kurias turėtumėte būti aptarę iš anksto. Pavyzdžiui:

– jeigu durys uždarytos, prieš įeidamas pasibelsk

– gerbk kito privačią erdvę (nelipk ant lovos, nelįsk į spintą ir pan.)

– pasiklausk prieš imdamas (drabužius, žaislus, knygas ir pan.)

Nesvarbu, ar jūsų vaikai svajoja gyventi kartu, ar teigia to nemėgstantys, jie patirs ir džiaugsmo, ir pykčio akimirkų. Jūs turite pasistengti, kad kiekvienas vaikas turėtų bent nedidelę savo privačią erdvę, o tada jau pasiruoškite fejerverkams: ir svaiginantiems, ir gąsdinantiems!