„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Darželiai…nesibaigianti tema:)
2009 08 10

 

Ar jau ruošiatės į darželį? Rudeniop daugelis mamų nuspredžia, kad „jau laikas” eiti darban ir leisti vaiką į darželį. Matyt, tiesiog psichologiškai taip esame pripratę rudeniop „išleisti” vaikus į ugdymo įstaigą. O tai – kaip jau esu ne kartą sakiusi – visai nebūtina. Netgi ganėtinai kvaila, nes juk tuo pačiu metu darželyje atsiranda N naujokų. Ir net jeigu jūsų vaikas iš prigimties yra toks, kuris lengvai prisitaikytų, tačiau atėjęs į daržiuką išgirsta „dūdų orkestrą”, tai, kaip sakant, gali jo nervai neatlaikyti 😀

Man patinka kaip yra čia (galėtumėme ir pasimokyti): vaikas į darželį iš lopšelio perkeliamas tada, kai jam sukanka 2.5 metukų (Lietuvoje galėtų būti 3 metai). Tai įvyksta +- dvi savaitės nuo tos dienos, kai vaikui sueina 2.5. Kadangi, tarkim, Mortai 2.5 suėjo liepos mėnesį, o vasarą darželiai uždaryti, tai Mortai teko laukti rugsėjo. Jai, kaip sakant, taip išpuolė, kad į daržiuką (nors ta darželio grupė dar vadinama D’Accueil (ar kaip ten), prieš-darželine grupe) atėjo rudenį kartu su kitais vaikais, kuriems vasarą (arba paskutiniais pavasario mėnesiais. Jų neperkėlė, nes nebuvo prasmės keisti ugdymo įstaigos dėl mėnesio ar kelių savaičių – darželiai vasarą Belgijoje nedirba) suėjo 2.5. Tai pirmąją savaitę verkiančių buvo nemažai. Tačiau metų bėgyje vis prisijungdavo vaikiukai, kuriems būtent tuo metu sueidavo 2.5. Tokiems auklėtoja galėjo skirti daugiau dėmesio, kiti vaikai žinojo tvarką ir rutiną, tai padėdavo naujam vaikui integruotis ir t.t. ir pan.

Žodžiu, nėr ko ten veržtis pirmąją rugsėjo savaitę…

Na, bet jei jau nusprendėte vesti. Visų pirma, užduokite sau keletą klausimų. Tai, kad jūs pasiruošusi vaiką vesti į darželį, ar reiškia, kad ir vaikas pasiruošęs ten eiti? Ir kaip būtų galima tą perėjimą palengvinti?

1. Ar jūsų vaikas savarankiškas? T.y.: Ar moka savarankiškai apsirengti? Kaip su tualeto „reikalais”? Ar moka pats valgyti? O savarankiškai užmigti?

2. Jeigu vaikas jau lankė lopšiuką arba augo su aukle, tai darželį pradėti lankyti bus lengviau. Na, bet ir šiuo atveju labai priklauso nuo individualaus vaiko. (Mūsų Vilhelmas iki 3.5m buvo namuose su aukle, tačiau išėjimas į darželį vis vien buvo labai skausmingas…Beje, Augustui irgi, kuris irgi iki 3.5m buvo namuose su aukle). Tiesiog pradžioje – jei vaikui sunku – nepalikite jo visai dienai. Pasiimkite savaitę atostogų ir palikite pusei dienos. Arba kasdien „dozę” ilginkite. Jei vaikas nori pasilikti visai dienai – kodėl gi ne???

3. Ar vaikas geba susikoncentruoti ties kokia nors veikla? Jei nemoka, paraginkite (Pavyzdžiui, duokite lipdyti tol, kol jūs išplausite indus) – vaikui bus lengviau prisitaikyti darželyje, kur yra nemažai organizuotos veiklos.

4. Ar vaikas geba būti ne „vakarėlio žvaigždė”? Vis tekdavo susidurti su vaiku, kuris, tarkim, vidury knygelės skaitymo pareiškia, kad jau jis eis žaisti 😀 Vaikai, kurie buvo lankę nors kokį būrelį (ar šiaip veiklą, kur susirenka daugiau vaikų ir reikia ramiai pasėdėti, paklausyti ir pan.), paprastai taip nesielgdavo. Išvada – pratinkite vaiką (ir savo, ir jo labui), kad reikia ir užbaigti pradėtą veiklą, ir išklausyti knygelę iki pabaigos, ir užleisti mažesnį vaiką žaidimų aikštelėje.

5. Jeigu vaikas labai pavargsta per dieną, galbūt irgi verta pagalvoti, kad gal jam vertėtų dar metelius pabūti su jumis (ar aukle) namuose. Bet čia daugiau taikytina lopšelinukams, o ne darželinukams – jie jau iš esmės visi (tie, kurie labiau pavargsta – su pietų miegu) gali išbūti dieną darželyje.

6. Ir dar. Pabrėžiu tai kaskart, kai rašau apie darželį, kad svarbiausia – PEDAGOGAS. Beveik visi ekspertai sutaria, kad – JEI vaikas lavinamas, JEI iš tiesų su juo būnama kartu – darželis nėra būtinas. Vaikai pasiekia aukščiausių rezultatų ir jų raida yra optimali, kai jais rūpinasi žmogus, kuriam jie rūpi, kuris nuoširdžiai domisi jų veikla bei raida, kuris padeda jiems tobulėti. Jeigu tokio žmogaus nėra – nėra ir optimalios raidos.

Apie darželius dar esu rašiusi:

a) Ruošiamės į vaikų darželį (keturių straipsnių ciklas);

b) Apie adaptaciją (po vienos mamos laiško);

c) Kokio darželio norėčiau ir apie pasirinkimo teisę;