„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Jūsų vaikai ir šventinis stresas
2008 08 05

http://www.alfa.lt/straipsnis/160338

Daugumai vaikų Kalėdos – smagus metas. Juk tai reikš atostogas, galimybę būti su draugais ir artimaisiais. O kur dar tradiciniai mėgstami valgiai, maišai saldainių, kalėdinė muzika, tradicijos, išpuošti namai ir, žinoma, dovanos. Deja, visa tai ne taip blizga, kaip gali atrodyti. „Užklupus“ šventėms dažną vaiką užklumpa ir stresas, ir nesupratimas, kas čia vyksta. Ypač tai pasakytina apie ikimokyklinukus. Ką jau kalbėti apie vaikus, kuriems šventinę Kalėdų nuotaiką temdo skyrybos ar netektis.

Į stresą kiekvienas vaikas reaguoja vis kitaip: vienas tampa verksmingas, kitą nuolat ištinka pykčio priepuoliai, trečias tarsi „prilimpa“ prie jūsų, ketvirtas, atrodo, tuoj sprogs nuo energijos pertekliaus, o penktas vėl pradeda daryti į sauskelnes ar čiulpti nykštį… žodžiu, fantazijai ribų nėra.

Taigi verta pradėti nuo to, ką veiksite ikikalėdiniu metu. Pasistenkite, kad vaikai būtų kuo užimtesni: gaminkite kalėdines puošmenas, kartu kepkite sausainius. Vaikams ši veikla patiks, be to, jie nepradės lipti stogais iš nekantrumo ir neturėjimo ką veikti, kol esate užimti.

Jeigu matote, kad vis dėlto jūsų vaiką laukimas labai vargina, pasistenkite išlaikyti kuo įprastesnę rutiną, bet daugiau dėmesio skirdami ramiai veiklai, pavyzdžiui, skaitymui. Vaikams labai svarbu žinoti, kas vyksta, todėl kalbėkite su jais ir pasakokite, ką veiksite kiekvieną dieną iki švenčių. Venkite nežinios, besikeičiančių planų ir paskutinės minutės sprendimų. Jeigu žinote, kad viena ar kita diena bus itin beprotiška, pasiruoškite jai iš vakaro: į rankinę įsimeskite sausainių, buteliuką gėrimo, gal net žaisliuką, kuris pralinksmins mažylį, kenčiantį eiles parduotuvėse kartu su jumis.

Jei vaikas mažas, susitaikykite su mintimi, kad jį teks daugiau laikyti ant rankų, o stovėdami eilėse ar kamštyje prisiminkite visus žinomus eilėraščius ir pirštų žaidimus. Žodžiu, stenkitės, kad ruošimasis šventėms būtų ypatingas, bet kuo mažiau nukryptų nuo rutinos. Kuo vaikas mažesnis, tuo tai svarbiau. Jeigu neturite šventinių tradicijų, pats metas jas susikurti. Rutina ir ritualai ne tik padeda mažinti stresą, bet ir sukuria prisiminimų virtinę, kurie jus šildys visą gyvenimą.

Dažnai tėvai, norėdami laiko sau, pasodina vaikus prie televizoriaus. Jei jau nuspręsite sodinti, geriau įjunkite jau matytą filmuką, nes šventinis televizijų sezonas paprastai ne mažina, o didina stresą namuose (ilgai prisiminsiu reklamuojamą šuniuką Pipi Max ar kaip jis ten… galima buvo išprotėti nuo tos reklamos. Ačiū Dievui, mūsų vaikai per mažai žiūrėjo televizorių, kad – kaip dauguma vaikų – užsimanytų šio beverčio (tikrai ne pinigine išraiška) „stebuklo“!)

Ką dar galite padaryti?

– Nepamirškite juoktis.

– Nepamirškite šypsotis.

– Nepamirškite ilsėtis. Nors eiti miegoti vėlai per atostogas yra labai smagu, miego trūkumo padarinius pajusite jau po kelių dienų.

– Neduokite vaikui žaislų, kurie dar labiau jį įaudrina.

– Jei laukiate atvykstant svečių, pakalbėkite apie juos su vaikais. Paslėpkite visus dūžtančius ir mielus daiktus. Jei svečiai atvyksta su vaikais – nereikės jaudintis nei jums, nei vaikams, kad kažkas atsitiks mylimiems daiktams.

– Jei patys vyksite į svečius, aptarkite elgesio pas kitus taisykles. Gal norite su vaiku aptarti, kokią dovanėlę nunešti tuose namuose gyvenančiam vaikui?

– Nepamirškite, kad turite vaikų. Važiavimas pas senelius į kaimą vaikų neišvargins, bet visų giminių lankymas iš vėžių gali išmušti ne tik vaiką, bet ir suaugusįjį.

– Nežadėkite to, ko negali ištesėti. Pavyzdžiui, jeigu nežinote, ar per Kalėdas ateis vaiko tėvelis, jokiu būdu nesakykite, kad jis tikrai ateis.

– Nesistenkite kompensuoti liūdesio ar netekties krūva dovanų. Daugumai vaikų reikia tiesiog laiko ir dėmesio.

– Jeigu situacija šeimoje pasikeitė, jokiu būdu neatsisakykite tradicijų. Vaikai vertina tradicijas. Taip jie žinos, kad – nors ir nėra šalia artimo žmogaus, nors nebėra senų namų ir pan. – tradicijos išliko.

Nepamirškite pasirūpinti ir savimi. Neprisiimkite kalno įsipareigojimų. Jei jaučiate stresą, jis persiduoda ir vaikams. Dauguma vaikų – net ir išgyvenančių sunkų laiką – gali džiaugtis šventėmis. Tačiau nepamirškite, kas švenčių sėkmę garantuos tik pasiruošimas joms ir kantrybė. Tada ir streso bus mažiau, ir galėsite „sugerti“ visą švenčių žavesį!