„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Kad vasara neprailgtų I dalis
2008 07 13

http://www.alfa.lt/straipsnis/187404

Dauguma vyresnių vaikų burba, kad reikia eiti birželį į mokyklą, bet labai dažnai pasitaikantis scenarijus: po dviejų trijų savaičių atostogų vaikas sako: MAN NUOBODU. Ką veikti?

Iš tiesų ką veikti pradinukui, kurio tėvai nuolat darbe, kuris dar negali išlėkti prie ežero su draugais, o tėvai neturi pakankamai lėšų stovyklai? Svarbiausia – duoti vaikui veiklos. Žmogus – tokia būtybė, kuriai norisi veiklos, bet veikla turi būti įdomi, panaši į nuotykį. Tokia veikla sustiprina ir įprasmina vaiko per metus įgytus gebėjimus bei žinias ir… parodo, kad vis dėlto tai, ką išmokstame mokykloje, galima pritaikyti ir realiame gyvenime.

Šiame straipsnyje rasite keletą pasiūlymų, ką galima daryti su vaiku visą vasarą. Kai kuria veikla galima užsiimti visą vasarą, o kai kuria – penkiolika minučių. Viskas priklauso nuo to, kiek turite laiko ir noro prisidėti prie to, kad vaiko vasara būtų prasminga ir nenuobodi.

Įsteikite knygų klubą. Kartu su vaiku perskaitykite tą pačią knygą. Aptarkite ją. Kokie herojai patiko? Ar knyga buvo įdomi? Pradėkite nuo trumpesnių ir lengvesnių knygų, kad vaikui nepasirodytų, jog jam skiriate „namų darbus“. Ne, tegul tai būna pramoga. Galbūt iš pradžių vaikas spyriosis, bet pasistenkite sudominti. Pamatysite – tai labai įdomus užsiėmimas. Be to, moko vaiką susikaupti skaitant, atkreipti dėmesį į autoriaus stilių ir pan. – o tai jam vėliau labai pravers mokykloje.

Leiskite šeimos laikraštį. Jeigu vaikas jau moka rašyti ir dauguma šeimos narių turi elektroninį paštą, tai gali būti puikus kassavaitinis vasaros užsiėmimas. Pradinukai gali rašyti pavienius laiškelius (močiutei, pusbroliui, draugui), o vyresni gali iš tiesų sukurti tikrą laikraštį: su nuotraukomis, komentarais ir pan. Tam prireiks neprasto gebėjimo dirbti kompiuteriu. Jei vaikas iki šiol to nedarė – galės išmokti per vasarą. Juk tai tikrai geriau nei nuolat žaisti kompiuteriu. Be to, rašydamas laiškus vaikas, net pats to nesuvokdamas, mokosi taisyklingos rašybos ir plečia savo žodyną.

Padarykite vasaros įspūdžių albumą. Juk beveik visada rudenį į klases grįžusių vaikų mokytojai teiraujasi vasaros įspūdžių. Tik pagalvokite, kaip didžiuosis jūsų vaikas, kai jam nereikės šokinėti nuo vieno pasakojimo prie kito, stengiantis prisiminti primirštus įvykius! Jis puikuosis albumu, kuriame bus matytų filmų, muziejų bilietai, šeimos išvykų ir švenčių nuotraukos. Jeigu vasarą keliavote, ten ras vietos ir atostogų fotografijos su vaiko komentarais, ir įvairūs mieli niekučiai iš kelionės (priklijuoti ar kitaip pritvirtinti). Jaunesniems vaikams toks albumas – puiki rašymo praktika, juk tai, kas albume, reikia ir aprašyti.

Mokykitės gaminti valgyti. Pažįstu porą paauglių mergaičių, kurios puikiai gamina maistą. Taip puikiai, kad ir vienos likusios namuose tikrai nemirtų iš bado. Tačiau to nebuvo išmokta per vieną naktį. Puiku, jei ruošdami valgį tėvai jau ikimokyklinuką kartkartėmis pasikviečia į talką: taip dedami sveikos mitybos pagrindai ir… vaikas įgyja nemažai naudingų žinių. Visų pirma mokosi matuoti, sverti, nustatyti porcijas, sudėtį ir pan. Juk kaip įdomu stebėti „augančią“ mielinę tešlą ir žiūrėti, kaip iššauna suplaktas gazuotas gėrimas. Be to, galbūt galite išbandyti močiutės ar net promočiutės receptą? Ką nors, kas jau apaugo nuotykiais ir gaubiamas paslapties keliauja iš kartos į kartą? O gal ką nors iš lietuviško kulinarinio paveldo?

O gal šią vasarą išmoksite patiekti maistą ypatingai: taip, kad per Kalėdas visa giminė aikčios? Planavimas to, ką valgysime, ar išsiteksime biudžete, pats maisto pirkimas, ruošimas ir patiekimas reikalauja gebėjimo būti organizuotam ir… tvarkingam. Juk po visko reikia susitvarkyti. Teigiama, kad mokėjimas gaminti maistą, ugdo atsakomybę. Į vasaros pabaigą, galbūt jau šio meno pramokęs ūgtelėjęs vaikas, gali šią kasdienę pareigą bent kartą per savaitę nuo tėvų pečių nuimti. Kodėl gi ne? Jei dar vaikas nemoka naudotis mikrobangų krosnele, šešerių ir vyresniam vaikui – pats laikas išmokti!

Gilinkite užsienio kalbos žinias. Vasara – puikus metas kartu su vaiku pagilinti užsienio kalbos žinias. Internete galite rasti labai daug medžiagos. Be to, knygynuose yra nemažai knygelių pradedantiesiems ir jau įgudusiems (žinoma, jeigu mokotės ne itin retą kalbą). Kadangi daug kas turi skaitmeninę palydovinę televiziją – nėra keblumų susirasti ir televizijos programų ta kalba, kurios mokotės. Kartą teko mokyti berniuką, kuris visai neblogai kalbėjo vokiškai, nes dažnai žiūrėdavo filmukus, įgarsintus vokiečių kalba. Taigi su vaiku galite susigalvoti veiklos, kuri gilintų užsienio kalbos žinias. Kad būtų dar smagiau, galite pasidomėti ta šalimi, pagaminti tos šalies patiekalų arba organizuoti konkursus, kas daugiau žodžių išmoks per savaitę. Net nepajusite, kaip per vasarą sustiprės ir jūsų, ir vaiko užsienio kalbos žinios.

Sportuokite. Eikite pasivaikščioti, važinėkite dviračiais, lakstykite ir plaukiokite. Tą galite daryti ir prieš, ir po darbo, ir savaitgaliais. Vaikui galite nupirkti ir mini tramplyną. Ypač tokia veikla tiks judriems, mokykloje dėl dėmesio sutrikimų vargstantiems vaikams.

Skeptikus skubu nuraminti – tam reikia tikrai nedaug pastangų. Be to, tegul šios mintys tebūna idėjos, už kurių galima „užsikabinti“ – net neabejoju, kad kiekvienas tėvas savo vaikui gali sugalvoti įdomios ir prasmingos veiklos. Daugiau idėjų (ypač jei vaiko nereikia užimti visą vasarą ir reikia idėjų dienai ar pusdieniui) rasite antroje straipsnio dalyje.

Nuoroda į kitą šio straipsnio dalį:

Kad vasara neprailgų II dalis