„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Kam ir kur palikti vaiką? I dalis
2008 08 04

http://www.alfa.lt/straipsnis/179584

Mažai yra didesnių galvos skausmų nei auklės ar lopšelio paieška. Ne veltui dauguma tėvų mano, kad tai – vienas svarbiausių sprendimų, kuriuos tenka priimti jau ūgtelėjus vaikeliui. Žinoma, visiems norisi geriausios aplinkos ir geriausios priežiūros.

Nors gali atrodyti, kad pasirinkimo neturite, gal vis dėlto ne viską apgalvojote? Visų pirma reikia apgalvoti savo ir vaiko poreikius. O tada jau galite rinktis – palikti namuose auklei ar giminaitei, vežioti pas auklę, giminaitę į namus, o gal vis dėlto vesti į lopšelį? Apie ugdymo įstaigos pasirinkimą jau rašyta anksčiau, todėl šįkart aptarsime pirmąsias alternatyvas.

Priežiūra namuose

Nemažai šeimų apsisprendžia, kad vaikui geriausia augti savuose namuose – nesvarbu, ar jį prižiūrės giminaitė (senelė, teta), ar auklė. Žinoma, tai labai patogu. Nereikia vaiko kelti ir suruošti kiekvieną rytą, nereikia jo tempti į šaltį, audrą ar pūgą. Be to, vaikas iš ryto gali miegoti tiek, kiek miega, o ir po darbo jums neteks eiti iš proto įstrigus kamštyje.

Auklė yra puikus pasirinkimas kūdikiui arba mažam vaikui – ji juo rūpinasi visą laiką, visą jos dėmesį gauna tik jis. Be to, vaikas yra aplinkoje, prie kurios pripratęs ir kurioje jaučiasi saugus.

Kai vaiko prižiūrą patikite giminaičiui, iš tiesų gali būti sunkiau, nei atrodė iš pradžių. Paprastai tokiam dalykui pasiryžusios šeimos sako, kad dažnai nedrįsta pasakyti, ko norėtų, o apie tai prasitarusios sulaukia nepasitenkinimo, juk ,,viskas daroma dėl vaiko gerovės“. Ir tai dažniausiai yra tiesa. Tik tiek, kad jūs tą gerovę galbūt įsivaizdavote kiek kitaip.

Tuo tarpu kai samdote žmogų iš pašalės, tokia paslauga gali itin brangiai atsieiti – netgi gali tekti pakloti visą atlyginimą. Be to, tenka pasitikėti svetimu žmogumi, kuris kiauras dienas leis jūsų namuose. Būtų gerai, jei tokį žmogų samdytumėte kuo oficialiau – tada tykos mažiau pavojų ir netikėtumų, galėsite paskambinti žmonėms, pas kuriuos auklė dirbo anksčiau, žinosite, kur ieškoti, jei iškils kokia problema.

Į namus ateinanti auklė nėra tokia prabanga, kaip gali atrodyti. Jau vyresnis nei metų pyplys gali jaustis izoliuotas, jis augs mažai bendraudamas, užtruks jo socializacija. Vaikams reikia bendrauti su kitais vaikais, kad jie išmoktų dalytis ir žaisti drauge. Taigi jei vienturtis vaikas auga namuose ir yra vyresnis nei vienų metų – vertėtų pasirūpinti, kad jis susitiktų su kitais vaikais ar lankytų kokį būrelį. Tik taip užtikrinsite visavertį jo vystymąsi, nes – augdamas tik su suaugusiaisiais – vaikas ne tik daug gauna, bet ir daug praranda.

Priežiūra auklės namuose

Nemažai tėvų vis dažniau pasirenka vaiko priežiūrą ne namuose. Tokius „mini“ lopšelius-darželius, dažnai įsikūrusius butuose arba privačiuose namuose, lanko ne vienas vaikas, o keli ar net keliolika. Be to, tokių lopšiukų auklės paprastai yra lankstesnės ir turi įsivedusios vieną mokestį „visai dienai“ o jūs galite pasiimti savo mažylį kada jums šaus į galvą – apsipirkusios parduotuvėje ar į dienos pabaigą, bet kaina išliks ta pati (ji beveik visada yra mažesnė už į namus ateinančio kvalifikuoto specialisto). Jauki, panaši į namų aplinka bus tokia, prie kurios vaikais lengvai ir greitai pripras. Paprastai tokiuose namuose nepritrūksta ir dėmesio, nes suaugusiųjų-vaikų santykis vis vien yra gerokai palankesnis vaikams, nei „tikruose“ lopšeliuose. Ir, žinoma, nebereikia rūpintis dėl vaiko bendravimo su kitais vaikais.

Tačiau Lietuvoje tokie mini lopšeliai, dienos priežiūros centrai – sunkiai besiskinanti kelią naujovė. Nėra jokių nustatytų reikalavimų ar teisės aktų. Todėl nenuostabu, kad dauguma jų arba išvis nelegalūs, arba juose dirbama pagal patentą, kurį išsiimant nereikia ikimokyklinio ugdymo pedagogo kvalifikacijos. Patikėdami savo mažylį tokiam lopšiukui bent jau išsiaiškinkite, ar auklė moka suteikti pirmąją pagalbą – juk mažiems vaikams dažnai atsitinka visokių „netikėtumų“ – ypač, jei tų vaikų ne vienas.

Tuo atveju, kai auklė ar giminaitė jūsų vaiką prižiūri savo namuose, dažnai jums gali atsieiti pigiau, nei į jūsų namus ateinantis žmogus. Vaiką prižiūrintis žmogus savuose namuose jaučiasi laisviau, patogiau, o ir jums visiškai nereikia jaudintis dėl savų namų. Žinoma, tai nėra taip patogu, kaip palikti vaiką savo namuose, bet lazda, žinia, turi du galus. Ir nepamirškite, kad ir šiuo atveju vyresniam nei vienų metų vaikui praverstų bendravimas ir su kitais vaikais. Turiu galvoje išties „tikras“ bendravimas, o ne pusvalandžio susitikimas smėlio dėžėje, stebint dviem auklėm (nors ir tai geriau nei nieko).

Nuoroda į kitą šio straipsnio dalį:

Kam ir kur palikti vaiką? II dalis