„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Kam ir kur palikti vaiką? II dalis
2008 08 04

http://www.alfa.lt/straipsnis/179589

Jeigu pasirinksite ateinančią auklę arba apsispręsite vežti vaiką į jos namus, vis dėlto yra keletas dalykų, į kuriuos verta atsižvelgti. Sąmoningai rašau „auklę“, nes jei pasirinkote vaiką palikti giminaitei (nesvarbu, ar savo, ar jos namuose), vienintelis patarimas – pagalvokite, ar jums bus priimtina tai, kaip ji augins jūsų vaiką, nes – vis dėlto reikia pripažinti – turėsite nemažai kur nusileisti ir nemažai ką nutylėti, jei norėsite išsaugoti gerus santykius.

– Ne tik peržiūrėkite skelbimus, bet ir patys pasiskelbkite, kad ieškote. Parašykite į tėvų pokalbių svetaines – ten dažnai galima „paveldėti“ kokią auklytę. Pirminiame skelbime užtenka parašyti, kiek vaikų reikės prižiūrėti, kokio jie amžiaus, kiek valandų per savaitę reikės dirbti ir ko tikitės iš auklės.

– Nepamirškite palikti savo telefono numerio. Nusiteikite, kad teks bendrauti su ne viena ir ne dviem kandidatėmis. Deja, ne vieną kandidatūrą teks atmesti. Geriausia šiems pokalbiams iš anksto apgalvoti klausimus: kokia jūsų patirtis? Ar esate kvalifikuota? Kokia jūsų vaikų priežiūros filosofija? Ko tikitės? Jei išgirsite, kad tikisi tik didelio atlyginimo, padėkokite, kad gaišo laiką, ir atsisveikinkite.

– Iš karto labai aiškiai apibrėžkite, kokios bus užduotys ir ko konkrečiai iš jos tikitės. Geriau išsiskirti su netinkama kandidate anksčiau nei tada, kai jūsų vaikas jau apsipras su nauju žmogumi.

– Tikrai nėra blogai, jei kandidatė pateiks rekomendacijų. Tačiau jos neturi būti tik ,,pro forma“. Svarbu, kad būtų ankstesnių darbdavių rekvizitai – pavardė, adresas, telefono numeris (žinoma, niekas nėra apsaugotas nuo to, kad atsilieps geriausia jos draugė). Vis dėlto nepatingėkite paskambinti ir išsiklausinėti visko, kas jums rūpi – juk šiam žmogui paliksite savo mažą, dažnai dar ir kalbėti nemokantį vaikelį.

– Kai pagaliau apsispręsite ir auklę nusamdysite, kurį laiką dar neskubėkite atsipalaiduoti – kartkartėmis raskite dingstį netikėtai grįžti namo. Pasistenkite, kad auklė nesijaustų, jog ja labai nepasitikite, bet tegul iš pirmų dienų žino, kad palikusi vaiką lovelėje maudytis darbo metu ji negalės. Kai keletą kartų tokiu netikėtu metu grįšite, plačiai atmerkite akis: kaip viskas vyksta, kai jūsų nėra namuose. Pirmosios akimirkos dažniausiai iš tiesų parodo tai, kaip viskas vyksta, kai jūsų nėra.

– Nepamirškite, kad ir jūs turite laikytis žodžio ir būti atsakingi: vaiką atvežkite ir pasiimkite laiku (arba laiku grįžkite namo). Jei vėluojate, būtinai paskambinkite. Mokėkite laiku. Visas vaikui reikalingas priemones irgi parūpinkite laiku – taip, kad auklei vieną dieną nereiktų panikuoti namuose neradus sauskelnių ar maisto mažyliui.

– Jeigu patikėsite vaiką auklei, kuri savo namuose prižiūri dar keletą mažylių, atkreipkite dėmesį, kaip auklei sekasi su jais visais. Manoma, kad geriausia, jei vaikų, kuriems jau daugiau nei vieni metai, neturėtų būti daugiau kaip 4–6 vienam suaugusiajam (skirtingose šalyse rekomenduojama skirtingai, bet visur ne daugiau kaip šeši vaikai iki trejų metų).

– Nepamirškite, kad paieška gali užtrukti. Geriausia ją pradėti likus bent jau keliems mėnesiams iki tos dienos, kai planuojate išeiti į darbą.

– Nesitikėkite, kad viskas eisis kaip iš pypkės. Gali būti, kad jus tik užrašys į laukimo eilę (taip yra net ir geruose privačiuose mini lopšeliuose). Vieša paslaptis, kad Lietuvoje į lopšelį tenka užrašyti vos gimusį vaiką, taigi nenustebkite, kad teks pasukti galvą, kam ir kur galėtumėte palikti savo mažylį. Paguodai galima pasakyti, kad, pavyzdžiui, Belgijoje lopšeliai, kurie priima jaunesnius nei dvejų metukų vaikus, yra perpildyti ir kad jūsų mažylis ten patektų, tikrai neužteks ateiti prieš porą mėnesių. Ir taip yra ne tik Belgijoje. Visame Vakarų pasaulyje trūksta priežiūros įstaigų mažiems vaikams.

Taigi rasti žmogų ar įstaigą, kuri pasirūpins jūsų vaiku, kai nuspręsite grįžti į darbą, nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti. Arba… taip sunku. Tiesiog reikia gerai apgalvoti, ko iš tikrųjų norite, ko tikitės, atsiraityti rankoves ir… kibti į paiešką. Nėra situacijos be išeities. Žinoma, turint omeny, kad Lietuvoje mamos turi galimybę pačios auginti vaikelius (ir labai nenukentėti finansiškai) bent jau iki dvejų metų, gali būti, kad jums neprireiks palikti mažylio svetimų priežiūrai net iki antrojo jo gimtadienio. Tačiau tikrai ne visos gali sau leisti mėgautis motinyste dvejus metus. Jei jums vis dėlto teks ieškoti auklės – sėkmės.

Nuoroda į kitą šio straipsnio dalį:

Kam ir kur palikti vaiką? I dalis