„Vaikystės sodas“

Pagalbos
vaikui centras

„Vaikystės sodas“
Kontaktai
„Vaikystės sodas“

Visi įrašai

Kodėl svarbus muzikinis lavinimas?
2008 08 08

Straipsnis iš www.alfa.lt

Visi, kas yra turėjęs namuose muzikuojantį vaiką, niekada nepamirš iki kaulų smegenų įsigėrusių melodijų, kurias džirino pradedantis šį kelią mažylis. Tačiau tarp tų, kurie ištvėrė, nesu sutikusi nė vieno, kuris būtų pasigailėjęs. Betgi nemažai tokių, kurie apgailestauja: ,,o, kad tėvai būtų labiau spaudę“. Taigi jei šiandien jums atrodo, kad  kantrybė tuoj plyš – įkvėpkite arba…įsigykite ausų kamštukus. Tikrai nesigailėsite. Atvirkščiai- nuolat sužinoma naujų duomenų apie muzikinio lavinimo naudą.

Kalifornijos Universitete (Irvine) atlikti tyrimai parodė, kad vaikai, kurie ikimokykliniame amžiuje buvo mokomi muzikuoti, vėliau rodė geresnius matematikos ir gamtos mokslų rezultatus. Vaikai, kurie mokėsi groti pianinu, pasižymėjo geresne koordinacija ir koncentracija.

Ką daryti muzikinio išsilavinimo neturintiems tėvams?

Nuo pat kūdikystės dainuokite vaikams lopšines. Jei jau visiškai savimi nepasitikite (dainuoti gali visi!), nusipirkite keletą įrašų. Teisybę pasakius, tinka bet kokia kokybiška muzika: klasika, džiazas, tautinė muzika ir pan.

Su ikimokyklinukais kalbėkite apie tai, ką jie girdi. Kokie garsai vaikui patinka? Ar garsai gali būti liūdni? O linksmi? Aukšti? Žemi? Koks dramblio balsas: plonas, aukštas, žemas?

Jei vaikams patinka, pavyzdžiui, Tele-Bim-Bam ar Keistuolių dainelės, nusipirkite kompaktinį diską. Tegul mėgstamos dainelės jį supa mašinoje ir namuose. Tegul vaikas turi galimybę patinkančios muzikos klausytis ir tada, kai pats to užsinori.

Vaikui žaidžiant uždėkite ramios, lyriškos muzikos kompaktinį diską. Tegul ritmiški garsai jį užliūliuoja. Jeigu siaučiate, pasiklausykite maršų arba kitos muzikos, kuri dar labiau jus įaudrins. O nusiraminti gali padėti lopšinės arba delfinų (banginių, vandens) garsai.

Jeigu yra nors mažiausia galimybė, keliaukite į koncertus. Dažnai tėvai mano, kad  koncertai skirti tik suaugusiesiems. Netiesa. Vaikai tokių išvykų metu ne tik mokosi kultūringai elgtis viešose vietose, bet ir praveria duris į nuostabų ir nepakartojamą muzikos, teatro ir meno pasaulį. Kada daugiau išmoks ir pamils meną, jei ne vaikystėje? Vilniaus kongresų rūmuose įrengtas pirmasis Lietuvoje vaikų edukacinis kambarys, suburta specialistų komanda, kuri koncertų metu padeda mažiesiems suprantamomis priemonėmis pažinti klasikinės muzikos pasaulį. O šeštadienių rytais Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras tęsia gražų ilgametį bendravimą su mažaisiais savo klausytojais. Nacionalinė filharmonija siūlo koncertų ciklą VISAI ŠEIMAI. Kaip matome, rinktis  tikrai yra iš ko. Reikia tik pasidomėti.

Jei jūs ar pats vaikas nuspręsite, kad reikėtų pasimokyti dainuoti arba groti instrumentu, veltui gaišite laiką ir, žinoma, švaistysite šeimos pinigus, ieškodami geriausio šios srities specialisto. Įrodyta, kad ikimokykliniame amžiuje kur kas svarbiau, kad pedagogas mylėtų vaikus, mokėtų ir norėtų su jais dirbti ir „uždegtų“ vaiką meile muzikai. Tokio tikrai verta paieškoti.

Patikėkite, nėra vaiko, kuris negalėtų „atrasti“ savęs muzikos pasaulyje. Tiesiog reikia atsižvelgti į vaiko charakterį, jo temperamentą. Audringo temperamento vaikui labai tiks choras (jei nori dainuoti) arba mušamieji instrumentai, o ramiam vaikui patarkite rinktis fleitą arba klarnetą.

Jei labai norite išmokti groti instrumentu ar visada to norėjote, pradėkite tuojau pat. Pažįstu ne vieną žmogų, kuris pradėjo mokytis groti jau susilaukęs savo vaikų ar netgi kartu su ūgtelėjusiu mažyliu. Tegul vaikas mato, kad a) mokytis niekada nėra vėlu ir b) išmokti groti instrumentu nėra juokų reikalas – tam reikia laiko, kantrybės ir praktikos. Tačiau pastangas vainikuoja įveiktas kūrinys!

Raskite laiko pasiklausyti vaiko pratybų. Kai pramoksta, paprašykite, kad pagrotų tik jums (tik jokiu būdu neverskite). Tegul vaikas žino, kad jums svarbūs jo pasiekimai.

Pagirkite vaiką už pastangas ir nepraleiskite pro ausis jo progreso, tačiau ir jūs, ir vaikas turite nepamiršti, kad  per vieną naktį  puikiu muziku netampama.

Jei sudarysite sąlygas ir vietą bei paskirsite laiko nuolatiniam muzikavimui, vaikui bus daug lengviau priprasti prie ritmo ir susidaryti savo grafiką.

Svarbiausia, ko niekada nereikėtų daryti – tai versti vaiką groti (dainuoti) už bausmę. Muzikos pamokos turi teigti malonumą. Žinoma, ne kiekvienas vaikas  šokinės iš laimės eidamas mokytis naujo kūrinio, tačiau labai svarbu, kad jis nedegtų neapykanta, kaip atsitinka, jei tėvai ima manipuliuoti muzikos pamokomis.

Renkamės instrumentą

Kai rinksitės instrumentą, apgalvokite, kur gyvenate ir kokia jūsų šeima. Būgnų komplektas tikrai nėra puikiausias sprendimas plonų sienų daugiaaukščiame name. Pasikalbėkite su muzikos mokytoju, su instrumentų parduotuvės darbuotojais (ne visi, bet dauguma jų išmano apie tai, koks instrumentas galėtų tikti).

Muzikos mokykla bus tikrai pigiau (ir galbūt net smagiau vaikui) nei privačios muzikos pamokos. O galbūt verta pagalvoti apie mokyklos ar bažnyčios chorą? Vilniaus šv. Pranciškaus ir šv. Bernardino bažnyčioje veikia giedojimo mokykla, kur vaikai nuo penkerių metukų mokosi muzikinio rašto, giedojimo ir vokalo paslapčių. Galbūt tokios mokyklėlės yra ir prie kitų Vilniaus bažnyčių?

Tikriausiai jūsų vaikas netaps pasaulinio garso virtuozu (nors ką gali žinoti…), tačiau kiekviena valanda, praleista mokantis groti instrumentu ar dainuojant chore, lavins jo gebėjimą spręsti problemas, stimuliuos atmintį, mokys koordinacijos, gausins kūrybingumą ir…dar daug ką. Be to, daugumai vaikų ši veikla teiks dar ir saldų malonumą!